Prekretnica u tursko-kurdskim odnosima?
Premda se već deset godina nalazi u turskom zatvoru, na otoku Imrali kod Istanbula, Abdullah Öcalan, vođa Kurdske radničke stranke PKK koja je zabranjena, svojim prijedlogom za okončanjem kurdsko-turskih sukoba izazvao je turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana koji je morao odreagirati.
I zaista, turski premijer Erdogan i ministar unutarnjih poslova Atalay otišli su čak korak dalje. Posjetili su glavno sjedište stranke DTP, kurdske stranke koju mnogi Turci smatraju produženom rukom PPK. Predsjednik prokurdske stranke DTP, Ahmed Türk je izjavio kako „cilj nije ukinuti Tursku već riješiti probleme“.
Amnestija, pomirenje, demokratija…
Erdogan je izjavio kako radi na paketu mjera koji bi nakon nasilja koje traje već desetljećima sada doveo do pomirenja između Turaka i Kurda. Riječ je o više demokratije i više sloboda, a govori se čak i o mogućnosti da se pokajnicima iz redova stranke PKK ponude uvjeti amnestije. Osim toga, nagađa se da bi sela i gradovi u jugoistočnoj Anatoliji ponovo dobili svoja kurdska imena. No, šta zaista turska vlada planira za pomirenje, to za sada još nije poznato. Možda se u Ankari najprije želi vidjeti reakcija kurdskog vođe Öcalana.
Da bi u eventualnim tursko-kurdskim pregovorima sudjelovao i osuđeni Öcalan, u tom malo tko vjeruje. Međutim njegov advokat Irfan Dundar je izjavio kako vođa Kurda ispituje može li igrati ulogu posrednika, ali i kako ne očekuje da se u pregovorima on prihvati kao partnera.
“Istorijska prilika za postizanje mira”
Turski predsjednik Abdullah Gül najnoviji razvoj ocijenio je istorijskom prilikom za postizanje mira. Iako je pritisak u Turskoj smanjen od kako i Kurdi imaju svoju vlastitu tv-stanicu, u najnoviju incijativu za pomirenje Turaka i Kurda koju je pripremilo ministarstvo unutrašnjih poslova, pokušava se uključiti i vojsku, tajne službe i tursku opoziciju. Međutim, opozicija u Turskoj, prije svega nacionalističke snage, odbacuje projekat „nacionalnog jedinstva“.
DW