Otišli Australci i Britanci, Obama ostao sam u Iraku
Nakon šest godina SAD je u Iraku ostao sam.
Prošlosedmični odlazak australskih i britanskih snaga označio je definitivni kraj takozvane kolicije voljnih koja je nekada, na vrhuncu svoje moći, brojila oko 300 hiljada vojnika iz čak 38 zemalja.
Naime, u utorak prošle sedmice, tri dana prije isteka roka, Irak je napustilo posljednjih 12 australskih vojnika. Od njih 2.000, koliko ih je ukupno bilo angažirano u Iraku, na kraju ih ostaje samo 100, kojima će jedina zadaća biti čuvanje australskoga veleposlanstva.
Otišli i Rumunji
Završio je i angažman britanskih vojnika jer irački parlament prije odlaska na ljetni odmor nije izglasao dopuštenje Britancima da ostanu u Iraku. Između 100 i 150 preostalih britanskih vojnika već je premješteno u Kuvajt. Nedugo prije toga nekadašnju koaliciju Multinacionalnih snaga, koja će od 1. januara nositi naziv Američke snage – Irak, napustila je i Rumunjska.
Pripadnici NATO-a ostaju
No, SAD, koji je zahvalio svojim partnerima na dosadašnjoj saradnji i izrazio nadu u onu buduću, tvrdi da, unatoč vojnom egzodusu svojih saveznika, ne ostaje sam u Iraku, iz kojeg se ionako kani povući do kraja 2011.
– Nismo izgubili naše međunarodne partnere. Štaviše, ovdje ima predstavnika iz cijelog svijeta koji su angažirani su sklopu NATO-a, ili pak kao vojni saveznici te građevinski radnici – objasnio je vojni glasnogovornik John R. Robinson.
Egzotične zemlje
Koalicija voljnih osnovana je prije šest godina i od samih se početaka suočava s nizom problema. U njoj su sudjelovali vojnici iz više desetaka zemalja, no većina država slala je samo po nekoliko stotina vojnika ili čak manje, koji su se rotirali u kratkim periodima. Najveći broj vojnika u koaliciji imao je SAD, njih čak 250 hiljada. Jaki su bili i Britanci sa 40 hiljada vojnika.
U njoj su, osim iz nekih tradicionalnih američkih saveznika, bile i snage iz Tonge, Mongolije, Nikaragve, Gruzije ili pak Albanije koja je poslala 70 vojnika.
Svoje je vojnike, ali uz uvjet da se oni neće boriti, poslao i Japan, a apsolutni rekorder po najmanje angažiranih vojnika, jednom, bio je Island.
Osipanje saveznika
Prve trzavice u koaliciji voljnih počele su se javljati već nekoliko mjeseci nakon njezina rođenja, kad su države koje su poslale svoje vojnike u Irak počele osjećati teret društvenih i političkih nemira unutar svojih granica zbog sudjelovanja u nepopularnom ratu.
Ljudi su, prosvjedujući protiv angažmana u Iraku, izlazili na ulice, a koalicija se počela osipati.
Najznačajniji odlazak bio je onaj španskih snaga, koje su se povukle 2004.
Posljedično, do januara 2007. broj neameričkih vojnika u multinacionalnim snagama sveo se na samo 14 hiljada.
Nekoliko mjeseci kasnije koalicija je imala 20 država sa samo 11.400 neameričkih vojnika.
OTIŠLI IZ IRAKA
2004. Nikaragva, Španija, Honduras, Dominikanska Republika, Filipini, Tajland, Mađarska, Novi Zeland, Island
2005. Portugal, Holandija
2006. Italija, Japan, Norveška
2007. Danska, Slovačka
2008. Albanija, Bugarska, Moldavija, Ukrajina, Češka, Južna Koreja, BiH, Tonga, Makedonija, Azerbejdžan, Latvija, Mongolija, Kazahstan, Armenija, Gruzija, Litva, Poljska
2009. Australija, Velika Britanija, Rumunjska, Estonija, El Salvador
Izvor: Jutarnji
Obrada: IslamBosna