Naučnici otkrili tajnu placebo efekta!

0

medic-with-pill-bottles

Placebo je prema definiciji supstanca ili procedura koja nema nikakvog djelovanja, već se koristi uglavnom pri ispitivanju farmaceutskih preparata. Često spominjani placebo efekt je rezultat ponašanja dvije odvojene grupe.

Pripadnicima jedne od grupa se daje placebo, dok se drugima daje lijek, no skupina koja je uzimala placebo javlja se kao ona koja je pokazala bolje rezultate pri liječenju.

Ovakav, placebo efekt donedavno, je pokazivao kako je naglo poboljšanje stanja rezultat autosugestije i kako isto ima neizbježnu poveznicu s donošenjem vlasititih odluka.

Je li doista sve ‘u glavi’?

Naučnici s Univerziteta centra za medicinska istraživanja Hamburg-Eppendorf došli su do šokantnog otkrića koje bi moglo u brzom roku promijeniti povjerenje u moć autosugestije.

Tim naučnika je utvrdio da tokom kontroliranja boli placebo efekt zapravo uključuje čitavu mrežu lančanih reakcija, koje se počinju razvijati u mozgu, a završavaju u leđnoj moždini. Do sada se vjerovalo kako je misteriozni efekt produkt uma pacijenta, da bi istraživanja bacila novo svjetlo na to što je zapravo placebo i kako zapravo djeluje, piše La Stampa.

Ključnu ulogu u otkrivanju odigrali su endogeni opioidi. Opioidi su tvari koje se nalaze u središnjem živčanom i probavnom sistemvu, a dijele se na četiri skupine, dok pod endogene spadaju endorfini (uvelike sliče opijatima) i enkefalini, koji su veoma bitni pri ublažavanju boli i tjeskobe.

Naloxon smanjuje učinak placebo efekt

Faalk Eippert, jedan od autora studije smatra kako lijekovi za ‘varanje’ stimuliraju oslobađanje endogenog opioida, te na taj način šalje tijelu lijek koje ono samo proizvodi.

Poznato je kako bol svoj najveći intenzitet ima na početku javljanja, dok ista kasnije kopni, a razlog tomu je upravo privikavanje organizma na nju. Proces privikavanja na bol omogućuju neuroni koji luče unutarnje analgetike poput spomenutog endorfina i enkefalina.

Njemački tim koji raspolaže sofisticiranom opremom za ispitivanje moždane kore, odlučio je ispitivanju podvrgnuti dvije skupine osoba.

Obje grupe su bile uvjerene kako će probati snažan analgetik. Od dviju grupa samo je jedna tretirana naloxonom, lijekom koji blokira opioide. Naloxon se koristi prilikom predoziranja heroinom ili morfijem, te su naučnici otkrili kako ova tvar smanjuje učinak placebo efekta, što su potkrijepili fotografijama na kojima se mogu opaziti navedeni procesi.

 

 

Javno.com

Leave a Reply