Moćne diplomate pred nemoćnom policijom
Vozači automobila s diplomatskim tablicama jure cestama BiH, izazivaju saobraćajne nesreće, skupljaju novčane kazne i izruguju se policajcima koji samo rade svoj posao. Iz policijskih izvještaja i razgovora s ogorčenim policajcima, novinari Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) saznali su da oni, na znak da stanu, samo odmahnu rukom, blicnu ili jednostavno, ignoriraju naredbe.
Imaju imunitet
U posljednje tri i po godine, vozači sa specijalnim statusom počinili su najmanje 1.770 saobraćajnih prekršaja, uključujući prekoračenje brzine, bježanje s mjesta nesreće, pa čak i izazivanje saobraćajne nesreće sa smrtnim ishodom vožnjom u pijanom stanju. Ova brojka nije konačna jer je policija RS dostavila podatke samo za period od novembra 2008. do maja 2009. godine.
Stvarni broj krivičnih i prekršajnih djela je znatno veći jer, prema riječima zvaničnika, često se dešava da policajci ne napišu prekršajne prijave zbog nepropisnog parkiranja ili prebrze vožnje kada imaju posla sa vozačima koji se pozivaju na diplomatski imunitet. Također, bh. sudovi obustavljaju prekršajne postupke zbog propisa o imunitetu.
Bečkom konvencijom o diplomatskim odnosima propisano je da osoba koju štiti diplomatski imunitet ne može biti uhapšena ili procesuirana u zemlji domaćinu, kao i da se prema njoj treba odnositi s dužnim poštovanjem.
U 2008. godini, na teritoriji BiH registrirana su 374 diplomatska vozila. Od novembra 2008. do maja ove godine policija u RS zabilježila je 13 slučajeva u kojima su vozači diplomatskih vozila na znak da stanu produžili bez smanjenja brzine. U sličnim situacijama našli su se policajci širom zemlje.
Vozeći privatne ili iznajmljene automobile sa bh. tablicama, pripadnici EUFOR-a su od novembra 2008. do aprila 2009. godine samo u Tuzli počinili 19 prekršaja.
Prije dvije godine, turski diplomata Gokmen Aksun je vozeći 120 kilometara na sat u zoni u kojoj je dozvoljena maksimalna brzina od 40, svojim BMW-om pokušao preteći dugu kolonu vozila u blizini Visokog. Suprotno njegovom iskazu, policija je utvrdila da je registracija i osiguranje njegovog vozila isteklo 10 mjeseci ranije.
Optužnica u Ankari
Pretječući kolonu, udario je 22-godišnju Dženetu Mušinbegović koja je na skuteru išla kući. Potom je udario u betonski zid ispred kojeg je stajala Suada Kečić. Od siline udarca ona je preminula, a Mušinbegović je teško povrijeđena.
Enes Kečić za smrt svoje supruge saznao je dva sata nakon nesreće i kaže da se ne može pomiriti s činjenicom da je Aksun u BiH prošao nekažnjeno. Ipak, u međuvremenu je tužilaštvo u Ankari podiglo optužnicu protiv njega.
Najmanje 120.000 KM nenaplaćeno
Nenaplaćivanje izrečenih kazni šteti budžetu, ali i pojedincima. Analizom evidentiranih prekršaja utvrđeno je da najmanje 120.000 KM izrečenih kazni nije naplaćeno.
Avaz