Lov na ljude koji se bore za zaštitu ljudskih prava
IslamBosna.ba – Ubistva boraca za ljudska prava u Rusiji postala su rutina. U najnovijim ubistvima stradali su Sarema Sadulajeva i njen muž.
Nakon ubistva Ane Politkovskaje, ruski aktivisti protestiraju protiv Vlade, a za zaštitu ljudskih prava.
To je bio jedan žalostan deja vu. Najprije je u prošli ponedjeljak obznanjena otmica čečenskog borca za ljudska prava Sareme Sadulajeve i njenog muža. Da bi dan kasnije, u utorak izjutra u blizini glavnog grada Groznog, bili nađeni leševi bračnog para u prtljažniku jednog auta s mnogobrojnim prostrijelnim ranama. Sa sličnim scenarijem je prije nešto više od tri sedmice oteta i ubijena poznata aktivistkinja za ljudska prava Natalija Estemirova, također u republici bez zakona – Čečeniji. Ubice su njeno tijelo bacile u jednu šumu u susjednoj Ingušetiji.
Najnovija žrtva, Sarema Sadulajev, je u glavnom čečenskom gradu vodila humanitarnu organizaciju “Spasimo djecu”. Ova organizacija se već godinama brinula o žrtvama rata, jetimima i o djeci i omladini s tjelesnim nedostacima. U saradnji s njemačkim doktorima, organizirala je medicinske usluge i proteze za žrtve nagaznih mina.
Iako je organizacija trebala imati saradnju sa čečenskom vladom, već ranije je bila izložena nasilju i represalijama. U aprilu 2005. oteti su tadašnji rukovodilac organizacije Murad Muradov i njegov saradnik Ismail Kadjev. Godinu kasnije, pod misterioznim okolnostima, pojavili su se njihovi leševi, koji su bili tako unakaženi da se nisu mogli prepoznati. Ubistva nisu nikada razjašnjena. Iz Muradovog stana su nepoznata uniformirana lica otuđila dokumentaciju organizcije među kojom je bila baza podataka s imenima žrtava.
Otmica Sadulajeve i njenog muža Alika Đibralova u ranim posljepodnevnim satima ponedjeljka vjerojatno je bila iscenirana kao hapšenje. U biro organizacije “Spasimo djecu” u Groznom provalilo je, prema informacijama ruske organizacije za ljudska prava “Memorial”, pet naoružanih ljudi, dvoje u civilnim odjelima i troje u crnim uniformama. Oni su bračni par prisilili da napuste zgradu u kojoj su se nalazili. Otmičari su se nešto kasnije vratili u biro da bi uzeli suprugov mobilni telefon i auto.
Prema informacijama organizacije “Memorial”, Alik Đibralov je morao zbog članstva u jednom ilegalonom pokretu provesti četiri godine u zatvoru. Sadulajevu je oženio dva mjeseca prije napuštanja zatvora.
Nasilje i ubistva ne samo u Čečeniji nego i u Rusiji predstavljaju svakodnevnicu. Od početka ove godine do danas ubijeno je pet aktivista, među kojima pravnik za ljudska prava Stanislav Markelov i novinarka Anastasija Barburova, koja je u januaru ubijena na ulici u Moskvi. Ubistvo Natalije Estemirove krajem jula izazvalo je veliku međunarodnu pažnju. Ona je kao saradnica organizacije “Memorial” otkrila nemilosrdna ubistva i gaženje ljudskih prava u ratom zahvaćenoj Čečeniji. Ona je bila prisna prijateljica Ane Politkovskaje, koja je ubijena u vlastitoj kući u Moskvi.
Rukovodilac “Memoriala”, Oleg Orlov, je nakon ubistva Estemirove za ovaj zločin optužio čečenskog predsjednika Ramazana Kadirova. Miljenik ruskog premijera Vladimira Putina odbacio je optužbe i najavio da će otkriti ubice vlastitim “metodama”. Kadirov je prijetio Estemirovoj zbog njenog hrabrog istraživanja i zahtijevao da prekine sa svojim radom. U jednom intervjuu za radio čečenski predsjedink je uz psovke rekao da ona nema časti i dostojanstva.
IslamBosna