Incko: Popis neće prejudicirati podjelu

0

inzko_123Visoki predstavnik u BiH Valentin Incko izjavio je da popis državne imovine koji će biti sačinjen neće prejudicirati dogovor o raspodjeli između države, entiteta i Brčko distrikta.

Popis imovine je čisto tehničko pitanje, a mi ćemo samo prikupiti podatke koji su javnosti već dostupi i sačiniti izvještaj koji ćemo proslijediti Savjetu ministara i entitetskim vladama. Poslije toga sve je u njihovim rukama, oni su ti koji će se morati dogovoriti i odlučiti kako i na koji način će raspodjeliti imovinu, putem sporazuma državne i entitetskih vlada, rekao je Incko za “Glas Srpske”.

Navodeći da je popis imovine proces prikupljanja podataka i da u tome nema nikakve politike, Incko je istakao da je to pitanje neophodno riješiti, jer je jedan od uslova za zatvaranje OHR-a.

Ako su nam poznati stavovi Republike Srpske u vezi sa zatvaranjem OHR-a, onda ni uz najbolju volju ne mogu da shvatima zašto se RS sada protivi rješavanju tog pitanja, rekao je Incko.

On je naglasio da ne vidi nikakve spekulacije u ovom procesu, jer su imovina koja će biti obuhvaćena popisom i datum od kojeg popis počinje utvrđeni jednoglasnom odlukom Savjeta ministara od 9. aprila ove godine.

Incko je rekao da je trenutno OHR u procesu sastavljanja tima koji će sačiniti popis imovine, te da će u timu biti i stranaca i domaćih ljudi, a finansiraće ga Savjet za provođenje mira.

Visoki predstavnik izrazio je uvjerenje da se popis državne imovine, “ako se radi marljivo i intenzivno”, može uraditi za nekoliko sedmica i biti gotov prije novembarske sjednice Upravnog odbora Savjeta za provođenje mira.

Govorimo o podacima koji već postoje, informacije su dostupne, samo ih treba prikupiti i od njih napraviti izvještaj, dodao je Incko.

Visoki predstavnik u BiH za “Dnevni avaz” je rekao da su kritičari njegove odluke o popisu državne imovine propustili svoju priliku, jer nisu aktivno radili u Radnoj grupi za popis ili joj nisu dali političku podršku.

Incko je rekao da će popis obuhvatiti nepokretnu imovinu, koja je pripala BiH prema Sporazumu o sukcesiji, te onu koja je pripadala SRBiH 1991. godine, “što obuhvata i neku imovinu van BiH”.

Ako razgovaramo o imovini koja je predmet privatizacije u skladu s važećim zakonskim propisima, onda je odgovor ne – to popis ne obuhvata, dodao je Incko.

Prema njegovim riječima, OHR neće obavljati dužnosti tužioca u pogledu bilo kakvih neregularnosti u vezi s državnom imovinom.

Ako bude nejasnih situacija ili nalaza u pogledu prenosa vlasništva bilo kojeg dijela imovine, onda je na nadležnim domaćim institucijama da preduzmu odgovarajuće mjere, dodao je Incko.

Svevijesti.ba

Leave a Reply