Džamije od najlona i plastike za stanovnike Gaze
IslamBosna.ba – Zvuk ezana odjekuje širom razrušenog izbjegličkog kampa Gabaljia, koji se nalazi u južnim dijelovima Gaze, a vjernici odmah počinju da pristižu sa svih strana. Ali umjesto da obavljaju teravih-namaz u „normalnim“ džamijama (od kojih su mnoge srušene i oštećene zbog izraelske agresije), stanovnici Gaze se okupljaju da bi klanjali u novim džamijama, izgrađenim od plastike i najlona.
„Mi smo ponovo izgradili naše džamije od plastike i najlona da bi primile vjernike“, kaže mladi stanovnik Gaze Muhamed Bedr za IslamOnline.net. Stanovnici su dočekali i pozdravili ramazan na ruševinama svojih džamija, uništenim za vrijeme decembarske izraelske ofanzive.
Ali za vrijeme svetog mjeseca, kad muslimani posvećuju svoje vrijeme da se približe Allahu, s.v.t., kroz namaze, mladi stanovnici Gaze kao što je Bedr teško rade da bi napravili zamjenska mjesta za klanjanje koja mogu primiti vjernike. Zbog teške izraelske blokade, koja ne dozvoljava uvoz građevinskog materijala u Gazu radi popravka uništenih i oštećenih kuća i džamija, volonteri nemaju ništa osim plastike, drva i palminog lišća.
„Naše džamije nisu samo zgrade sa zidovima i stubovima. Cijela zemlja je mjesto obožavanja Allaha, s.v.t.“, kaže Bilal, prijatelj Bedra, dok njih dvojica zajedno čiste i ukrašavaju malu plastičnu džamiju, što je lahak zadatak, jer je džamija bez skupih tepiha i bez svjetla za popravljanje.
U trosedmičnoj izraelskoj agresiji uništeno je oko 100 džamija, 20.000 kuća, 48 vladinih zgrada i 31 policijska stanica širom Gaze.
Ebu Ahmed, stariji stanovnik Gaze, gleda kako mladići ulažu sve svoje napore da „zamjensku džamiju“ učine što komotnijom i prikladnijom za namaz. Ali se žali da, uprkos svim njihovim naporima, on neće moći prisustvovati namazu u plastičnim džamijama. „Nikad prije ne bih propustio teravih-namaz, pod nikakvim okolnostima“, žali se on. „Ali ove godine će biti drugačije. Unutar ovakvih džamija je prevruće, što moje godine više ne mogu podnijeti i previše se ljudi nalazi unutra.“
Islam Muslim, imam džamije El-Ke’ka’ ben Amr, priznaje da će vjernicima biti teško da obavljaju namaz i u ovim plastičnim i u polusrušenim džamijama. Nekada najveća džamija u istočnoj Gazi, El-Ke’ka’ je nekad mogla primiti 1.500 vjernika. Međutim, nakon rata, ona može primiti samo 300 ljudi. „Tu su još problemi što ne postoji dovoljno prozora i vrata, nedostatak električne energije i problem buke s ulice, jer su plastični zidovi vrlo tanki i slabi.“
Međutim imam tvrdi da svi ti problemi ne mogu slomiti duh stanovnika Gaze. „Mi smo postavili dekoracije, plakate o ramazanu i dove na zidove“, kaže on. „Također smo postavili velike svjetiljke na ulazu u džamiju.“ Dodao je da će se njihovi napori nastaviti sve dok ne obnove i najmanji dio džamije. „Mi smo uradili najbolje što smo mogli, pa makar morali obavljati namaz na ulicama.“
Bedr je isto tako odlučan. „Možda su uništili naše džamije, ali nikad neće uništiti našu volju i duh.“
Izvor: Islamonline.net
Prijevod i obrada: IslamBosna.ba