Bez imalo rezerve se izvinjavam svima koji su bili uvrijeđeni sa komentarima koji su izvučeni izvan konteksta, izjavio je Faulks za  Guardian.

Nudim jednostavnu, ali nekvalifikovanu molbu izvinjenja mojim muslimanskim prijateljima i čitaocima za sve što je zvučalo nekulturno i netolerantno.

Izvinenje je došlo samo dan nakon njegovog intervjua za Sunday Times koji je izazvao kontraverzne komentare nakon što je nazvao Kur’an “depresivnom knjigom”.

Ovo je samo brbljanje šizofreničara, rekao je Faulks u intervjuu.

Veoma je jednodimenzionalno djelo, a ljudi pričaju o ljepoti arapskog jezika i tako dalje, ali engleski prijevod koji sam  pročitao, sa literarnog stanovišta, je bio veoma razočaravajući.

Faulks, koji je rekao da je pročitao Kur’an da bi mu pomogao da napiše svoju posljednju knjigu koja će biti izdana sljedeći mjesec, također je tvrdio da Kur’an nema etičkih demenzija kao Novi Zavjet i da nema ‘novi plan za život.

Međutim, kada je govorio za  Guardian u ponedeljak, poznati književnik je rekao da su njegovi odgovori iz intervjua za Sunday Times preuveličani i da su izvučeni van konteksta da bi od ovog napravili “glupi sezonski skandal”.

Ako se ovakva izjava izvuče izvan konteksta, a potom se izvuče iz štampanog teksta i podeblja se, naravno da može imati veoma poremećen efekat.

On je izjavio da je nakon čitanja Kur’ana i nekoliko historijskih knjiga o islamu, kao dijela svog istraživanja, stekao veliko poštovanje za islam, koji mu se čini više spiritualno zahtjevnim nego judaizaim i kršćanstvo.

Oluja

Izvinjenje se desilo nakon ljutitih reakcija vođa britanskih muslimana koji broje više od dva miliona.

Ovo je knjiga u koju vjeruju muslimani, izjavio je dr. Džejsudin Sidiki, direktor Muslimanskog instituta, organizacije koja se bavi muslimanskim učestvovanjem u političkom, akademskom i javnom životu, za UK Express.

On je izjavio da Faulks ima pravo na svoje stavove, ali bi trebao da se preispita zašto je Kur´an sveta knjiga za 1.5 milijardu ljudi.

Ejmal Masrur, imam i glasnogovornik Islamskog udruženja Velike Britanije, je ožalošćen s povećanim anti-islamskim kampanjama od strane vodećih intelektualaca u Velikoj Britianiji.

Napadi na islam nisu ništa novo.

Prošle godine, Ian McEwan, jedan od vodećih britanskih književnika savremenog doba, je proizveo napade na islam koje je nazvao islamističkim.

On je davao izjave s ciljem odbrane prijatelja, književnika Martina Amisa, koji je vrijeđao islam na sličan način prošle godine.

Masur je upozoravao da su ove izjave veoma opasne u započinjanju mržnje prema muslimanima.

Ljudi, čini se, ne shvataju posljedice ovakvih izjava, koje mogu biti itekako pogubne, rekao je Masrur.

Istorija nam govori da ovo može pojačati mržnju.

Minber.ba

By teha5

Leave a Reply