Arnaut: Za političare poput Tihića i Kebe u Americi postoji izraz ‘nosači kofera’
Pravni savjetnik člana državnog Predsjedništva Harisa Silajdžića Damir Arnaut za Svevijesti.ba je komentarisao dešavanja vezana za poziciju ministra u Ministarstvu sigurnosti BiH.
Arnaut ističe da je već bilo dosta ukazivanja na pravne greške u slučaju bivšeg ministra sigurnosti Tarika Sadovića.
“Saga oko mjesta Ministra sigurnosti ovim postaje još bizarnija. Kada je pokrenuta Sadovićeva smjena, mi smo interno ukazali da će zbog vazećih zakonskih i ustavnih odredbi tu smjenu morati potvrditi i Dom naroda, te da će Sadovića morati zamjeniti kadar iz RS. Tihićeve pravne “sposobnosti” nisu, međutim, došle do izražaja, kao što je bio slučaj sa njegovim prihvatanjem tzv. “ustavnog zakona” za Brčko, što Ustav BiH ne poznaje, oko mogućnosti raspuštanja svih državnih institucija u Aprilskom paketu, te oko niza drugih ključnih pitanja”, kaže Arnaut.
Potez potpredsjednik Federacije BiH Mirsada Kebe, koji se odjavio iz sarajevske opštine Centar i podnio zahtjev za prijavu na adresu u Istočnom Sarajevu, Arnaut komentariše kao nastavak politike SDA.
“Dok druge snage tim pitanjima prilaze na ozbiljan i analitički način, Kebina selidba dodatno pokazuje da SDA djeluje sa pozicije da se uvijek nešto može “izhonglirati.” Sam Tihić je, uostalom, 2002 g. preselio iz RS-a u Sarajevo da bi se mogao kandidovati za bošnjačkog člana Predsjedništva. Mogao je tada postupiti kao dr. Ilijaz Pilav, kom je kandidatura uskraćena jer se nije htio preseliti iz Srebrenice, i podnijeti tužbu sudu u Strasbourg-u koja bi do sada bila rješena. U Americi postoji izraz “nosači kofera” (carpetbaggers) za političare koji se sele radi političke ekspeditivnosti, i tamo glasači vrlo dobro prepoznaju taj fenomen”, ističe Arnaut i dodaje:
“U svakom slučaju, Kebina izjava da selidbom “daje doprinos promovisanju povratka izbjeglih,” predstavlja nedopustivu neozbiljnost prema pitanju Aneksa 7 koje je najozbiljnije pitanje od Daytona do danas. Šta više, kazati da njegov primjer pokazuje “da nema nikakvih bezbjednosnih, niti drugih problema” u vezi povratka predstavlja totalno nepoznavanje ili ignorisanje realnosti s kojom je suočeno preko 150,000 izbjeglica koji još uvijek čekaju na povratak i koji nemaju rotacije i po šest pratioca.”
Izvor: Svevijesti.ba