Jedan od potpisanih sporazuma tiče se izgradnje dijela gasovoda Južni tok, koji bi trebalo da prođe kroz dio teritorijalnih voda u Crnom moru koje pripadaju Turskoj, javio je BBC.
Moskva se nada da će Južni tok u budućnosti postati glavna ruta za snabdijevanje Evropske unije zemnim gasom. Dvojica premijera potpisala su sporazume tokom Putinove jednodnevne posjete Ankari.
Ceremoniji u Ankari prisustvovao je i italijanski premijer Silvio Berlusconi, pošto je italijanska naftna kompanija ENI glavni partner Gazproma u izgradnji Južnog toka.
Analitičari ocijenjuju da potpisani sporazumi Rusije i Turske – pored gasnog, potpisan je i protokol o izgradnji naftovoda Samsun Čejhan, te protokol o nuklearnoj saradnji – odražavaju ambicije Turske da se nametne kao strateški nezabobilazan energetski faktor u regionu, pa i šire.
Istovremeno, procjenjuje se, to je svojevrsna pobjeda Moskve u nadmetanju s projektom Nabuko.
Turska je, naime, u skladu s težnjom da postane regionalno “energetsko čvorište” prošlog mjeseca potpisala ugovor s Evropskom unijom kojom se predviđa izgradnja rivalskog gasovoda Nabuko, kojim bi gas iz srednje Azije trebalo da stiže do zemalja EU zaobilazeći Rusiju.
SAD i Evropska unija tako nastoje da se oslobode pretijerane zavisnosti od ruskog gasa. Problem Nabuka je, međutim, u tome što je teško naći gas koji bi punio njegove gasovode.
Vladimir Putin je u Ankari, nakon sastanka s Erdoanom, rekao da će pregovori s Turskom “otvoriti put novoj saradnji u energetskom sektoru”, dodajući da je izgradnja Južnog toka “apsolutno neophodna”.
“Veoma je važno da osiguramo nesmetanu dostavu gasa čitavoj Evropi, i da dalje unaprijeđujemo saradnju s Turskom”, rekao je ruski premijer.
E-kapija