Žalbe mogu da utječu na izbore u Afganistanu

0

_votingIslamBosna.ba– Izborna komisija je primila oko 250 žalbi na izborni tok i kaže da neke ‘mogu da utječu na krajnji rezultat izbora.’

Izborna komisija za žalbe je saopštila u nedjelju da je poslije predsjedničkih i pokrajinskih izbora u Afganistanu, održanih u četvrtak, primila žalbe na nepravilnosti koje bi mogle da utječu na rezultat izbora.

Prvi čovjek ove Komisije, Grant Kipen, rekao je da primljeno ukupno 250 žalbi na izborni tok a da su među navedenim nepravilnostima: zastrašivanje glasača i miješanje zvaničnih predstavnika afganistanskih vlasti u izborni tok.

Preliminarni rezultati ovih izbora se očekuju najranije u utorak, a Izborna komisija je upozorila oba favorita – aktuelnog predsjednika Hamida Karzai a i bivšeg šefa diplomatije Abduhalla Abdulaha – da ne žure sa saopćenjima o svojoj navodnoj pobjedi dok ne budu poznati zvanični rezultati.

Dok Izborna komisija upozorava da ima žalbi koje bi mogle da utječu na izborni rezultat – američka vojna komanda brine zbog opadajuće podrške prisustvu američkih vojnika u Afganistanu.

Pred izbore, međunarodne stabilizacione snage – u čijem sastavu djeluje i američka vojska – sprovele su ofanzivu na talibane u više dijelova Afganistana da bi omogućile održavanje izbora uprkos prijetnjama talibana stanovništvu da će kazniti svakog ko bude glasao na ovim izborima vlade koja uživa političku i vojnu podršku Zapada.

Tako je komandant američke vojske admiral Michael Mullen je izrazio zabrinutost zbog sve manje javne podrške američkoj vojnoj operaciji u okviru misije NATO u Afganistanu.

Prema jednom istraživanju sprovedenom nedavno, ima pokazatelja da tek nešto preko 50% Amerikanaca vjeruje da nema smisla voditi rat u Afganistanu započet 2001. godine u okviru reagovanja tadašnje Bush-ove administracije na terorističke napade u septembru iste godine na ciljeve u Njujorku i Vašingtonu.

Admiral Mullen je rekao i da je u toku nova procjena stanja u Afganistanu ali da komanda NATO i američkih snaga u Afganistanu još nije donijela odluku o povećanju broja vojnika u sastavu međunarodnih stabilizacionih snaga (ISAF-a).

Bit će nam potrebno neko vrijeme da shvatimo šta i koliko dugo treba da radimo

Još nismo stigli do tačke na kojoj su komande donijele bilo kakvu odluku o tome da li da traže pojačanje snaga.

On je dodao da ‘gledano s vojne tačke’ vjeruje da NATO i američke snage ‘moraju da počnu da mijenjaju  odnos snaga na terenu na planu bezbjednosti tokom narednih 12 do 18 mjeseci’.

Mislim da ćemo poslije toga imati bolji uvid u to koliko vremena će biti potrebno i šta treba da uradimo. Trenutno, sklapamo mozaik na osnovu nove strategije predsjednika Obame iz marta. S vojne tačke gledišta, uputili smo snage tamo, i uputit ćemo pojačanja ove godine – kao i što se tiče civilne strane (misije u Afganistanu). Dakle, bit će nam potrebno neko vrijeme da shvatimo šta i koliko dugo treba da radimo, rekao je admiral Mullen.

Američki ambasador u Afganistanu, penzionisani general Carl Eikenberry je opisao trenutno stanje u ‘dijelovima Afganistana  kao ‘vrlo teško’ – ali je dodao da američka vojska u toj zemlji ima ‘vrlo jasnu taktiku’, po prvi put od 2002. kao i sredstva koja se angažuju za njenu realizaciju.

IslamBosna.ba

Leave a Reply