U egzilu zbog dokaza o 11. septembru

0

ground_zero

Kurt Sonnenfeld živi u Argentini kao izbjeglica. On je tamo naime od 2003. godine, prisiljen da pobjegne iz svog doma u SAD-u nakon što je dvije godine ranije, 11.septembra, kao zaposlenik FEMA-e (Federalna agencija za upravljanje izvanrednim situacijama) poslan na poprište napada na tornjeve WTC-a u New Yorku kako bi dokumentirao sve što se zbiva na ‘Ground Zerou’.

Snimio je 29 vrpci koje sam opisuje kao ‘uznemiravajuće’. Nakon što ih je odbio predati svojim poslodavcima, Sonnenfelda su maltretirali, zarobili i mučili u zatvoru, pratili, nadzirali, prijetili mu smrću, pokušali oteti, te na druge načine kršili njegova ljudska i građanska prava. Kako sam Sonnenfeld kaže, prvobitno je njegov odlazak u Argentinu trebao biti kratak odmor od svega, no kako se situacija odvijala, nakon nekog vremena njegov se boravak pretvorio u izgnanstvo.

Američki vrhovni sud je 2005. zatražio njegovo izručenje, no zahtjev je odbačen. Dvije godine kasnije postupak je ponovljen, a argentinski je Vrhovni sud također odbio američke zahtjeve. Na kraju, 2008. je ponovno podnesen zahtjev za izručenjem, za koji se i opet očekuje da će biti odbijen.

 

FEMA reagirala već 10. septembra

U međuvremenu je Sonnenfeld u Argentini postao i autor autobiografske knjige ‘Progonjen’, u kojoj opisuje svoje razloge za uskraćivanje snimljenog materijala, sumnje u teroristički napad na SAD, te akcije poduzete kako bi ga se ušutkalo.

Sada, nakon šest godina izgnanstva, ponudio je svoje materijale na analizu nezavisnih stručnjaka. Objašnjenje svojih poteza, kao i sumnje u zataškavanje istinitih događaja, iznio je u intervjuu za Voltairenet.org.

Što se tiče prizora koji su ga zgranuli te stvari koje su ga potakle na sumnju u službenu vladinu verziju događaja o 11. septembru, kao prvi primjer navodi činjenicu da je poslan do Ground Zeroa još prije no što je drugi avion udario u južni toranj, te dok su mediji još javljali o udaru ‘malog aviona’ u sjeverni toranj. Sonnenfeldu je čudno to što je takav udar premala katastrofa da bi FEMA reagirala tako brzo – na primjer, agenciji je trebalo deset dana da reagira kad je uragan Katrina došao do New Orleansa.

Također, Sonnenfeld je tek kasnije ustanovio kako je FEMA, kao i neke druge agencije, postavila svoje kontrolne tabore na lokaciju komandnog centra još dan ranije, 10. septembra.

Zbunjuje i to što službena verzija vlade kaže kako su neuništive crne kutije iz aviona uništene u sudaru, a Sonnenfeld je u posjedu snimki gotovo neoštećenog sletnog trapa, kao i nekoliko sjedala. Isto tako, rušenje Tornja 7 sumnjiva je snimatelju. On tvrdi kako ima snimku neobično male hrpe ostataka zgrade, kao i netaknutih fasada okružujućih zgrada. To Sonnenfeld objašnjava važnošću sadržaja podruma zgrade 7 – veliki podzemni prostor zakupile su Tajna služba, Ministarstvo obrane, FBI, Porezni ured i ostale agencije, za koje se sumnja da su tamo pohranile goleme količine tajnog kompromitirajućeg materijala.

 

Izvor: javno.com

 

 

 

Leave a Reply