Sramne nagodbe Tužilaštva BiH
Tužiteljica Tužilaštva BiH Slavica Terzić “krivo je navela” da su porodice žrtava iskazale podršku njenom sporazumu sa optuženim Gordanom Đurićem, koji je 30. juna sporazumno priznao krivicu za krivično djelo zločina protiv čovječnosti, počinjeno nad žrtvama bošnjačke i hrvatske nacionalnosti na lokalitetu Korićanske stijene, na Vlašiću, 21. avgusta 1992. godine, navodi se u današnjem saopštenju Udruženja Prijedorčanki “Izvor”.
“Tužiteljica jeste 18. juna ove godine posjetila naše udruženje, ali nam nije dala do znanja zbog čega dolazi, pa smo na sastanak pozvali tek nekoliko članova porodica žrtava”, dodaje se u saopćenju.
Ovom neformalnom sastanku, kako se navodi, prisustvovalo je troje članova porodica žrtava i, uz predstavnike Udruženja, bio je još samo predstavnik Udruženja logoraša “Prijedor ’92”.
“Na sastanku je tužiteljica Terzić pomenula mogućnost sklapanja sporazuma i svi prisutni su joj jasno dali do znanja da bilo kakav sporazum, koji će za prijedlog imati kaznu ispod 15 godina, nije prihvatljiv za porodice. Nažalost, tužiteljica se poigrala sa osjećanjima porodica žrtava i zloupotrijebila njihovo povjerenje, tako što je Sudskom vijeću ponudila sramotan raspon kazne od pet do osam godina”, ističu iz Udruženja, te dodaju da ih je “posebno zaprepastila” izjava tužiteljice Terzić da su “porodice žrtava izrazile svoju podršku ovom sporazumu, jer niti je tražila, niti bi je dobila od porodica žrtava”.
“Zakonski minimum za krivična djela ratnog zločina je 10 godina i iznenađeni smo činjenicom da je Tužilaštvo ponudilo kaznu ispod tog minimuma. Već više od tri godine Tužilaštvo je angažovano na prikupljanju dokaza u ovom zločinu, i za to vrijeme su morali obezbijediti dovoljno dokaza za sve optužene, a ne da nas zgražavaju sa ovakvim nemoralnim ponudama”, kaže se u saopćenju.
Iz Udruženja upozoravaju da će se obratiti svim relevantnim institucijama kako bi ovakve pojave bile sankcionisane, jer “niko nema pravo da porodicama žrtava na Korićanskim stijenama na ovakav način čini nepravdu i vrijeđa njihova osjećanja”.
Izvor: Onasa