Ruske škole dobivaju vjeronauku
IslamBosna.ba – Nekad ateistička, a sada sekularna Rusija uvodi prvi nacionalni plan vjeronauke u svojim školama, također nudeći kao alternativu kurs sekularne etike.
Donio sam odluku da podržim obje ideje izučavanja osnova religijske kulture i sekularne etike u ruskim školama, izjavio je ruski predsjednik Dmitri Medvedev.
Na sastanku s vjerskim vođama svih vjera u Rusiji, Medvedev je izjavio da će narednog proljeća za oko 250.000 osnovaca u oko 20% ruskih škola biti ponuđen pilot projekat vjeronauke kao izborni predmet. Ponuda se sastoji od izučavanja u Rusiji 4 federalno priznate religije – dominantnog ruskog pravoslavlja, islama, budizma i judaizma, kao i tečaj iz komparativne religije.
U planu su ispuštene druge religije, poput rimokatoličanstva ili protestanizma koji ruska pravoslavna crkva optužuje za prozelitizam.
Medvedev je naveo da je došao na ideju nakon zahtjeva i prijedloga koje su mu slale vjerske vođe.
Ukoliko bude uspiješan, program će se proširiti na sve učenike do 2012. godine, dodao je on.
Trenutno ne postoji vjeronauka u ruskim školama, koje su tradicionalno sekularne.
Ovaj plan zahtjeva obuku za 40.000 ljudi i hiljade milona rubalja, izjavio je ministar obrazovanja i nauke Andrej Fursenko.
Prvi časovi iz religije počet će u nekoliko ruskih regija u martu, dodao je on.
Ruska pravoslavna crkva u svojoj zajednici broji više od 100 miliona ljudi, a desetine miliona po svijetu. Ali ankete pokazuju da samo 5% Rusa vjeruje u Boga.
Islam je u Rusiji druga po veličini religija predstavljajući 15% od njenih 145 miliona stanovnika.
Kontroverze
Nastojeći ublažiti nereligiozne protivnike Medvedev je potvrdio da će učenici također imati opciju tečaja iz sekularne etike umjesto vjeronauke.
Mislim da moram naglasiti važnost temeljnih principa odvajanja religije i države, izjavio je Medvedev na sastanku.
On je također naglasio da učenicima i njihovim roditeljima mora biti dozvoljeno da slobodno biraju.
Svaka sila, pritisak je apsolutno neprihvatljiv i kontraproduktivan, rekao je vrhovnim vjerskim vođama.
Pobornici inicijative pozdravili su to kao korak ka jačanju morala i duhovnosti kod mlađe generacije.
Patrijarh Kiril, vođa pravoslavne crkve, izjavio je da će tečaj sekularne etike kao alternative ublažiti strah kritičarima i protivnicima.
Zabrinutost u društvu će se ublažiti sa slobodom izbora, izjavio je on.
Protivnici su, ipak, izrazili svoj oprez odgovarajući na inicijativu. Pozdravljamo ideju, ali željeli bismo da nam se predoči više detalja, izjavio je Aleksandar Brod, aktivista za ljudska prava koji se protivio ranijem prijedlogu Crkve.
Brod je izrazio strah da će vjeronauka u školama vjerovatno izroditi vjersku propagandu, dok će ostati vrlo malo slobode onima koji ne vjeruju u Boga.
To ne bi trebalo u svakom slučaju da bude propaganda za pravoslavlje, izjavio je on.
Vjeronauka je pitanje o kome se najviše raspravljalo i koje je izazvalo najviše kontraverzi u Rusiji, gdje Crkva i država su zvanično odvojene postsovjetskim ustavom.
Raniji pokušaj (prije tri godine) pravoslavne Crkve da učini vjeronauku obaveznom u školama je naišao na otpor kod grupa za ljudska prava koje su izrazile zabrinutost za porast moći religije u javnom životu nakon sloma ateističkog Sovjetskog Saveza 1991. godine.
Izvor: IOL
Prijevod i obrada: IslamBosna.ba