RS i Srbija i dalje sramota cijele Evrope!
Sa 14 glasova za i jednim protiv Međunarodni sud pravde u Hagu donosi odluku da Srbija odmah preduzme efikasne korake u cilju obezbjeđivanja punog poštovanja obaveza prema Konvenciji o kažnjavanju zločina genocida.
Sud nalaže Srbiji i prebacivanja pojedinaca optuženih za genocid ili za bilo koji od ostalih akata radi suđenja u MKSJ i potpune saradnje sa Tribunalom.
Ovako glasi dio osmog člana presude koju je Međunarodni sud pravde u Hagu donio 26. januara 2007. godine u tužbi BiH protiv Srbije.
Prošlost i budućnost
Danas, dvije i po godine od izricanja presude susjednoj Srbiji, imamo poražavajući rezultat na regionalnoj političkoj sceni. Srbija, koja je nagrađena, a ne kažnjena za bolesnu nacionalističku ideologiju provođenu 90-ih godina prošlog stoljeća u BiH, a koja je rezultirala smrću više od osam hiljada nevinih Bošnjaka Srebrenice, ni 14 godina poslije nije socijalno ozdravila. Osim nekoliko nevladinih organizacija koje stalno podsjećaju zvaničnike i narod u Srbiji na srebreničku tragediju, niko u ovoj zemlji o tome više ne govori.
Ni današnja dženaza, ni hiljade bijelih nišana koji se prostiru potočarskom dolinom tuge, ni vapaji majki koji svakog 11. jula odzvanjaju Srebrenicom, nisu dovoljni da Srbija podvuče crtu između prošlosti i evropske budućnosti, kojoj, kako kažu zvaničnici ove zemlje, teži.
Iako je Evropski parlament donio Rezoluciju o Srebrenici, iako je zbog poštovanja prema žrtvama i sućuti prema preživjelim većina zemalja Starog kontinenta 11. juli proglasila Danom sjećanja na žrtve genocida, Srbiji to nije poslužilo kao primjer.
Ne samo da se zvaničnici ove zemlje nisu udostojili da pokažu minimum poštovanja prema ubijenima proglašavajući 11. juli danom sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici, već se Srbija nije pobrinula ni da ispoštuje presudu Međunarodnog suda pravde, prema kojoj je preostale ratne zločince trebala izručiti Haškom tribunalu.
A kako i očekivati od Srbije da 11. juli proglasi danom sjećaja na žrtve genocida u Srebrenici kada to ni najviše zakonodavno tijelo u našoj zemlji nije učinilo. Narod kaže: “Počisti ispred svog dvorišta pa onda traži smeće u tuđem”.
Mrvica savjesti
Svaki pokušaj poslanika SBiH, SDP-a i SDA da ovaj dan bude proglašen sjećanjem na žrtve genocida u Srebrenici predstavnici RS dočekali su na nož. Tragično je da poslanici Državnog parlamenta nikada o tome nisu uspjeli ni raspravljati kao o tački dnevnog reda, jer je i pomisao da se o ovom pitanju govori za poslanike iz RS-a bila neprihvatljiva.
Pokušaji Bošnjaka da probude mrvicu savjesti kod predstavnika RS u Državnom parlamentu nisu urodili plodom. Pokušali su to i poslanik SDP-a Denis Bećirović, poslanik SBiH Adem Huskić i, na koncu, poslanik SDA Sadik Ahmetović. Posljednji očajnički pokušaj napravili su poslanici Remzija Kadrić, Ekrem Ajanović i Adem Huskić, nastojeći izmjenama Krivičnog zakona da spriječe negiranje genocida. No, SNSD, SDS, PDP i DNS i taj pokušaj su osujetili.
Mladić još na slobodi
Dvije i po godine od presude Međunarodnog suda pravde Ratko Mladić, zločinac čije ime ledi krv u žilama žrtava, slobodno, pokazali su snimci do kojih je nedavno došao urednik i voditelj emisije “60 minuta” Bakir Hadžiomerović, hoda Srbijom i bijelim svijetom. To se, nažalost, neće promijeniti ni nakon današnje dženaze u Potočarima. On će se i dalje bezbrižno igrati sa svojom unukom, dok će hiljade majki pod zemljom koju Mladić slobodno gazi tražiti kosti svojih sinova, ubijenih naredbom monstruma iz Kalinovika.
Izvor: Avaz