Od danas smo u getu
Odluke EU da građanima BiH, Kosova, pa vjerovatno i Albanije ne ukine vizni režim, šalju jednu opasnu političku poruku – čak ni ovakvi muslimani nisu dobrodošli!…
Evropski zvaničnici danas objavljuju koje su države s prostora Balkana dobile bezvizni režim, a koje ne.
Naravno, Bosna i Hercegovina je među onima (možda čak i jedina od pet zemalja) kojima vize ostaju!
Makedonija, Srbija, Crna Gora te možda čak i Albanija, od početka naredne godine dolaze na bijelu šengen listu i nosioci pasoša tih država u Evropu mogu bez viza. Kosovo, kao mlada država, nije ni razmatrano u ovom dijelu procesa ocjene viznog režima.
U BiH su hrvatske putovnice odavno dobili gotovo svi bh. Hrvati, te po koji Bošnjak i Srbin. Srbija nudi dvojno državljanstvo svim Srbima i pokojem Bošnjaku i Hrvatu. Procedura za dobivanje srbijanskog državljanstva je, kažu, “malo komplicirana”, pa ne treba, ko fol, očekivati da će svi bosanski Srbi dobiti pasoše nam istočnog susjeda. Tu šuplju priču smo već ranije čuli!
Naravno, ukidanje viznog režima jeste kompleksan i zahtijevan posao. Naravno, u njemu su se tradicionalno najgore snašli Bosanci. Naravno, sva rješenja u ovoj čekaju posljednji minut i – naravno – najčešće se zakasni.
Ali, političke poruke odluke Evropske unije da građanima BiH, Kosova, pa vjerovatno i Albanije ne ukine vizni režim, šalju jednu opasnu poruku – čak ni ovakvi muslimani nisu dobrodošli!
Uz sve tehničke greške koje se mogu staviti bh. vlastima na dušu, jedna je istina neporječiva i stoji neoborivo – u Srbiji su utočište našli Ratko Mladić i Goran Hadžić! Ti najtraženiji ratni zločinci u Evropi i oficijelno su u zemlji koja nema vizni režim sa EU. I teoretski i praktično oni tek sada postaju gotovo neuhvatljivi, Stari kontinent im je širom otvorio vrata i – slobodni su!
Da li to znači da EU, suštinski (osim nekoliko časnih izuzetaka), nikada i nije bila zainteresirana za kažnjavanje ratnih zločina u BiH i na Balkanu? I kakav je to pravni sistem koji u svojim njedrima krije ratne zločince najgore vrste podoban za EU, a bh. – nije. Čak i da prihvatimo da je sve do nas, zašto se onda u BiH vize ne uvedu svima? Od običnog građanina ove države do najviših zvaničnika?
Briselska odluka o dodjeljivanju bezviznog režima još je jedno u nizu „tehničkih rješenja” s dalekosežnim političkim posljedicama! To što evropske političke zvaničnike takvo nešto uopše ne zanima, samo stvar čini još opasnijom!
Izvor: Avaz