Nemoralna poruka zastupnika stranaka iz RS-a i uvreda za sve žrtve

0

zastupnicki-dom-parlamentaU Sarajevu je, poslije dvosatne rasprave o brojnim inicijativama i poslije dvije polusatne pauze, utvrđen dnevni red današnje sjednice Zastupničkog doma Parlamenta BiH, nakon što je Klub zastupnika Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) odustao od svojih prijedloga za uvrštavanje novih tačaka.

Inicijativa zastupnika Stranke demokratske akcije (SDA) BiH Sadika Ahmetovića o proglašenju 11. jula danom sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici proslijeđena je Kolegiju Zastupničkog doma na usaglašavanje, nakon što zastupnici stranaka iz Republike Srpske (RS) nisu prihvatili da bude uvrštena u dnevni red.

Na ovakav ishod glasanja o Ahmetovićevom prijedlogu reagirao je zastupnik Socijaldemokratske partije (SDP) BiH Denis Bećirović naglasivši da se radi o neprimjerenoj, nemoralnoj i skandaloznoj poruci, te uvredi za sve žrtve, nakon čega je zatražio polusatnu pauzu u zasjedanju Zastupničkog doma.

Rukovodstvo Zastupničkog doma u jednoj od ranijih pauza odlučilo je da neće udovoljiti zahtjevu zastupnika Narodne stranke Radom za boljitak Jerke Ivankovića Lijanovića za razmatranje novog prijedloga zakona o zaštiti domaće proizvodnje unutar CEFTA-e.

Kako je obrazloženo, uvrštavanjem njegovog prijedloga u dnevni red današnje sjednice “ušlo bi se u ustavnu materiju”, budući da je Ustavni sud BiH prošle sedmice privremeno stavio van snage ranije usvojeni zakon koji tretira istu materiju.

Sjednica počela žučnim raspravama

Zasjedanje Zastupničkog doma Parlamenta BiH počelo je danas u Sarajevu pokretnjem nekoliko inicijativa za proširenje dnevnog reda, što je izazvalo razmjenu rasprava i replika o različitim pitanjima, od proglašenja 11. jula danom sjećanja na genocid u Srebrenici, smjene ministra sigurnosti BiH Tarika Sadovića, do troškova zakupa za smještaj državnih institucija.   

Zastupnici SNSD-a zatražili su da se danas raspravlja i o troškovima zakupa za smještaj državnih institucija, za što se godišnje troši oko sedam miliona KM, a da su pri tome samo četiri institucije smještene u Istočnom Sarajevu, a 59 u Sarajevu.

SNSD-ovci zatražili su i poništavanje ranije usvojenog zaključka o formiranju posebne istražne komisije za utvrđivanje detalja u proceduri kupovine automobila za potrebe Vijeća ministara BiH, tvrdeći da je ta komisija, koja nije konstituirana ni nakon dva i po mjeseca, formirana iz dnevno-političkih razloga, čime je “sama sebe poništila”.

Pokrenuli su i pitanje izbora gradonačelnika Mostara, neprovođenja odluke Ustavnog suda BiH o grbu i zastavi Federacije BiH, kao i pitanje sudbine ljudi smijenjenih odlukama visokog predstavnika u BiH.

Izvor: Onasa

Leave a Reply