Klub Bošnjaka: Prefiks ‘bosanski’ se ne može brisati jer nije dobio većinu glasova

0

b.kostajnicaKlub Bošnjaka u Vijeću naroda Republike Srpske smatra da je usvojen njihov prigovor na Zakon o teritorijalnoj organizaciji RS-a i da se prefiks „bosanski” ne može brisati iz naziva općina Bosanski Brod i Bosanska Kostajnica, te poziva sudije Ustavnog suda RS-a da prekinu kolektivni godišnji odbor i razmotre njihove primjedbe na neustavnost Poslovnika o radu Ustavnog suda RS-a.

Šef Kluba Bošnjaka Edin Ramić saopćio je danas novinarima u Banjoj Luci kako su glasale sudije Vijeća za zaštitu vitalnog nacionalnog interesa Ustavnog suda RS-a prilikom odlučivanja da li je povrijeđen vitalni nacionalni interes bošnjačkog naroda usvojenim Zakonom o teritorijalnoj organizaciji RS-a kojim se briše prefiks „bosanski” iz naziva općina Bosanski Brod i Bosanska Kostajnica.

Rezultati glasanja sudija u tom vijeću daju se naslutiti iz dopisa predsjednika Ustavnog suda RS-a Mirka Zovke,
naveo je Ramić i otkrio da su četiri sudije glasale da je povrijeđen vitalni nacionalni interes bošnjačkog naroda usvojenim Zakonom o teritorijalnoj organizaciji, a trojica su bila protiv.

Stoga, smatramo da je usvojen zahtjev Kluba Bošnjaka i da je tim zakonom povrijeđen vitalni nacionalni interes bošnjačkog naroda, odnosno da se prefiks bosanski u ovom momentu ne mogu brisati iz naziva gradova Bosanski Brod i Bosanska Kostajnica, rekao je Ramić.

Međutim, po Poslovniku o radu Ustavnog suda RS-a odluke se i dalje donose dvotrećinskom većinom, na što Klub Bošnjaka ukazuje kao mogućnost preglasavanja sudija Bošnjaka i traži da se ta odredba uskladi s Ustavnom RS-a.

Ističući da je Ustavni sud RS-a institucija koja odlučuje i o saglasnosti zakona i drugim akata parlamenta RS-a s odredbama Ustava RS-a o zaštiti vitalnih nacionalnih interesa konstitutivnih naroda, Ramić je kazao da Klub Bošnjaka smatra da su sudije Ustavnog suda trebale prekinuti kolektivni godišnji odmor koji traje do početka septembra i zajedno s delagatima iz reda bošnjačkog naroda riješiti taj problem.

To je trebalo uraditi, naveo je, iz razloga što je Ustavni sud RS-a od maja 2009. godine upoznat o problemu u vezi sa članom 52. stav 2. Poslovnika o radu Ustavnog suda RS-a koji govori o glasanju povodom povrede vitalnog nacionalnog interesa.

Stoga, naglasio je Ramić, Klub Bošnjaka očekuje da ovo pitanje bude riješeno u što kraćem razumnom roku jer „ovakva situacija zaslužuje prekidanje godišnjih odmora”.

S obzirom na to da je Ured visokog predstavnika 16.jula informiran o novonastaloj situaciji, Klub Bošnjaka očekuje da će se očitovati u što kraćem, razumnom, roku, kako bi nakon toga Klub Bošnjaka nastavio normalno raditi i funkcionirati.

On je kao neosnovane odbacio izjave predstavnika vlasti RS-a da bošnjački delegati svojim zahtjevom blokiraju institucije RS-a.

Izjave pojedinih zvaničnika, nažalost, ne doprinose rješavanju problema, jer svojim stavovima Klub Bošnjaka nema namjeru blokirati institucije niti vršiti pritisak, nego pomoći u provedbi Ustava RS-a, rekao je Ramić.

Potvrdio je da Klub obavlja ostale aktivnosti, a koje se ne tiču postupanja po aktima usvojenim u Narodnoj skupštini RS-a.

Rok da razmotre akte usvojene na posljednjoj sjednici Narodne skupštine RS-a, među kojima i rebalans budžeta RS-a, još nije istakao, odnosno to je srijeda naredne sedmice.

Na pitanje da li postoji mogućnost da Klub Bošnjaka ipak razmatra usvojeni rebalans budžeta kako se ne bi doveo u pitanje aranžman s MMF-om za cijelu BiH, Ramić je kazao da, ukoliko se OHR i Ustavni sud RS-a očituje po primjedbama koje im je dostavio taj klub, onda nema razloga i da oni normalno nastave s radom.

On je naveo da ne stoje optužbe zbog postupka Kluba Bošnjaka, jer su sve te institucije na godišnjem odmoru, iako postoji taj problem u vezi s Poslovnikom Ustavnog suda RS-a.

Podsjećanja radi, Klub Bošnjaka u Vijeću naroda RS-a obustavio je 14.jula rad, sve dok Ustavni sud RS-a ne uskladi Poslovnik o svom radu, s Ustavom i Zakonom o Ustavnom sudu RS-a, a kako se više ne bi dešavala preglasavanja Bošnjaka.

Ta odluka blokirala je zakonodavnu aktivnost u RS-u, budući da se Vijeće naroda RS-a, odnosno klubovi konstitutivnih i ostalih naroda, moraju izjasniti o svim usvojenim zakonima u Narodnoj skupštini.

Razlog da su bošnjački delegati zauzeli takav stav jeste odluka Vijeća za zaštitu vitalnog interesa Ustavnog suda RS-a od 8. jula po kojoj je stupio na snagu Zakon o lokalnoj samoupravi RS-a, kojim se briše prefiks „bosanski” iz naziva općina Brod i Kostajnica.

Istovremeno, predsjednik Ustavnog suda RS-a Mirko Zovko je 16.jula u dopisu, koji je poslao Klubu Bošnjaka i predsjedniku Narodne skupštine RS-a, predsjedniku entiteta, premijeru i predsjedavajućem Vijeća naroda RS-a, naveo da je prihvatio da početkom septembra na dnevni red stavi prigovor na član 52. Poslovnika o radu Ustavnog suda.

Inače, sudije Ustavnog suda RS-a su 15.jula i pored ove sporne situacije otišle na kolektivni godišnji odmor koji treba da traje sve do početka septembra.

Izvor:Fena

Leave a Reply