Jedanaest hiljada osoba u BiH još uvijek nije pronađeno

0

masovna_grobnica_bosnjakaU halama i kosturnicama širom BiH još se u vrećama nalaze posmrtni ostaci osoba, ubijenih u razdoblju 1992- 1995. i proces njihove identifikacije ide veoma sporo, izjavila je danas novinarima predsjednica Savjetodavnog odbora Instituta za nestale osobe BiH Smilja Mitrović. Prema podacima kojima raspolaže Institut najmanje 11.000 osoba se još vode kao nestale i nije poznata lokacija grobnica.

Tim povodom, danas je u Sarajevu organizirana zajednička sjednica predstavnika Instituta za nestale BiH, udruženja za nestale osobe s područja BiH, specijalista sudske medicine te predstavnika međunarodnih organizacija koje se bave problemom ekshumacije, identifikacije i reasocijacije nestalih radi pronalaženja načina za efikasnije rješavanje problema iz ove oblasti.

“Problema koji dovode do usporavanja procesa identifikacije je puno: protok vremena, sekundarne i tercijarne grobnice, mnoštvo skeletnih ostataka koji nisu reasocirani (prikupljani su s različitih lokacija i treba kompletirati skelet) te nedostatak validnih uzoraka krvi od bliskih članova obitelji”, objasnio je doktor sudske medicine Zavoda za sudsku medicinu RS-a Željko Karan.

Karan je objasnio da se situacija s nestalim osobama i njihovom identifikacijom znatno razlikuje u FBiH i RS-u.

“U RS-u je problem puno manji jer slučajevi reasocijacije gotovo i da ne postoje dok je u FBiH to vrlo izraženo jer postoje sekundarne i tercijarne grobnice. Moram biti objektivan i reći da je kolegama u FBiH bitno teže”, kazao je Karan.

Skupu se obratila i generalna direktorica Međunarodne komisije za nestale osobe (ICMP) Kathryne Bomberger. Istakla je da ICMP podržava rad Instituta za nestale osobe BiH.

“Veoma smo zadovoljni sazivanjem ovog sastanka na kojem će se razgovarati o problemima. Smatram da je najveći problem, trenutno, dobijanje informacija o lokacijama masovnih grobnica”, kazala je Bomberger.

Organizatori skupa, predstavnici Instituta za nestale BiH najavili su da će rezultati sastanka biti usvajanje preporuka i zaključaka, a koji će biti upućeni nadležnim u BiH.

Jedan od zaključaka odnosit će se i na neophodnost uključivanja svih razina vlasti u rješavanje ove problematike i iskazivanja političke volje da se dostave informacije o masovnim grobnicama.

(bljesak)

Leave a Reply