Dani Bosne i Hercegovine u američkom Kongresu
Prvi susret predstavnika bosansko-hercegovačke dijaspore u SAD-u pod nazivom “Dani Bosne i Hercegovine u Američkom kongresu” održani su u Washingtonu, 25. i 26. juna 2009. godine.
Tokom ova dva dana predstavnicima BiH dijaspore su priređeni mnogobrojni sastanci u vladinim i nevladinim institucijama gdje je predstavljena zajednica Amerikanaca bosansko-hercegovačkog porijekla koja broji oko 350.000 građana širom SAD-a. Cilj ove manifestacije je bio da se kreatorima politike u Washingtonu skrene pažnja na mišljenja i stavove bosansko-hercegovačke dijaspore kako bi se zajedničkim snagama nastavila promocija stabilnosti i sigurnosti u jugoistočnoj Evropi, a sa posebnim osvrtom na Bosnu i Hercegovinu.
U okviru ove manifestacije prisutni su učestvovali na konferenciji pod nazivom “Bosnia and Herzegovina: Parsing the Options,” u organizaciji United States Institute for Peace. U nastavku programa u Američkom kongresu održani su sastanci sa mnogobrojnim kongresmenima uključujući i članove Kluba prijatelja Bosne i Hercegovine u Američkom kongresu,kongresmene: Russ Carnahan, Christopher Smith, Eddie Bernice Johnson, Patrick Murphy, Mike Quigley. Održani su također sastanci sa senatorima Claire McCaskill i Kit Bond te predstavnicima ureda senatora Mark Warner i Richard Durbin. Nakon sastanaka sa senatorima i kongresmenima, predstavnicima BiH dijaspore je bio priređen prijem u Helsinškom komitetu za ljudska prava, a potom sastanak u State Department-u sa gospođom Katherine Helgerson, direktorom Vijeća za nacioalnu sigurnost za jugoistočnu Evropu, te sa gospodinom Stuartom Jonesom, zamjenikom pomoćnika državnog sekretara State Department-a.
Predstavnici BiH dijaspore su također imali priliku posjetiti BiH ambasadu u Washingtonu i sastati se sa ambasadorom Mitrom Kujundžićem. Pored sastanaka u vladinim institucijama priređena je i radna posjeta Muzeju holokausta, a potom su održani sastanci sa predstavnicima nevladinih organizacijama uključujući Heinrich Boell Foundation, Advocacy Project i Turkish Coalition of America.
Predstavnici BiH dijaspore su tokom ova dva dana isticali podršku prijateljstvu SAD-a i BiH, i saradnji po pitanju stabilnosti jugoistočne Evrope te otvaranju novih mogućnosti za edukacijske i kulturne programe između ove dvije države. Još jednom je potvrđena važnost uloge SAD-a kao partnera svih bh. građana pri reformskim procesima u BiH i njenim integracijama u euro-atlanske institucije. Također je naglašena jasna podrška nedavno usvojenoj rezoluciji 171 Američkog kongresa o neophodnosti ustavnih reformi u BiH koje trebaju omogućiti BiH jednostavniju i bržu integracijama u EU i NATO. Još jednom je potvrđeno kako je uključivanje BiH u euro-atlantsku zajednicu nacionalni interes Sjedinjenih Američkih Država. Ova rezolucija daje upustva novoj američkoj administraciji kako da odlučnije, energičnije i jasnije nastupi kada je u pitanju Bosna i Hercegovina predlažući između ostalog i imenovanje Posebnog izaslanika za Balkan. Nadalje, u rezoluciji se ističe kako SAD bezrezervno podržavaju suverenitet, teritorijani integritet i pravni kontinuitet države Bosne i Hercegovine. Predstavnici BiH dijaspore su također ukazali na problem po pitanju Člana 17, zakona o državljanstvu BiH koji se mora promijeniti kako građani bosansko-hercegovačkog porijekla koji žive u SAD nebi izgubila svoje matično BiH državljanstvo.
“NE PITAJ ŠTA DOMOVINA MOŽE UČINITI ZA TEBE, NEGO ŠTA TI MOŽEŠ UČINITI ZA DOMOVINU”
Ovom poznatom izjavom na svom inauguracijskom govoru predsjednik John Kennedy je dotaknuo sustinu istinskog domoljublja. Ako je ovim dotaknuo i Vas jer želite učiniti nešto korisno za svoju domovinu Bosnu i Hercegovinu, kontaktirajte nas. Mi smo network pojedinaca i organizacija širom USA, naši članovi su proaktivisti, a rezultati su jedino mjerilo našeg rada i opravdanost postojanja.
Potrebne su nam Vaše ideje, iskustva, poznanstva i kontakti a zauzvrat Vam nudimo našu logističku podršku i prostor za kreativno i produktivno djelovanje u Vašim lokalnim zajednicama prema uredima kongresmena i senatora. Želite li se uključiti u postojeće projekte ili imate ideju za nove, bez oklijevanja nazovite naš broj telefona: (202) 291-7080 ili pošaljite email na baacbh@gmail.com
Jedino zajedničkim i proaktivnim djelovanjem možemo osigurati potpunu pozornost američke administracije i tako pomoći našoj Bosni i Hercegovini. Pridružite nam se kao bi se glas Bosne još jače čuo u svjetskoj političkoj metropoli, Washington DC-u.
Izvor: Rijaset