Na američkom tržištu barel sirove nafte ostao je gotovo nepromijenjen, na 68,46 dolara, nakratko dotaknuvši i razinu od 68,99 dolara, najvišu od 2. jula, uslijed pozitivnih podataka s američkog tržišta nekretnina. Na londonskom tržištu barel je bio u plusu 26 centi i njime se trgovalo po 71,07 dolara.
Prognoze da će se globalna privreda poboljšati i poduprijeti oslabljenu potražnju za naftom pomogle su pogurati cijene sirove nafte s razine ispod 33 dolara zabilježene u decembru prošle godine.
“Brzina i razmjeri nedavnog oporavka tržišta malo su nas iznenadili. Prisutna je velika neizvjesnost kada su u pitanju prognoze kratkoročnih kretanja cijena nafte”, tumači Societe Generale u jednom izvještaju.
Evropska tržišta dionica uglavnom su ostala nepromijenjena u utorak, dok je američki dolar pao na najnižu razinu u ovoj godini nakon povoljnih podataka iz SAD-a i optimističnih prognoza o korporativnim poslovnim rezultatima.
Ulagači očekuju najnoviji sedmični izvještaj američke vlade o zalihama, za koji se očekuje da će pokazati pad zaliha sirove nafte za 300.000 barela i benzina za 600.000 barela, te rast zaliha destilata za miliona barela.
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je izvijestila da je cijena barela referentne košarice njezine nafte u ponedjeljak iznosila 69,01 dolara, ojačavši za 1,21 dolara u odnosu na kraj prošle sedmice.
Hina