Beograd: Spremaju se novi protesti uoči godišnjice hapšenja Karadžića
Narodni pokret “1389”. održat će ponovo od 13. do 19. jula poteste u Beogradu protiv hapšenja bivšeg predsjednika Republike Srpske Radovana Karadžića, uoči godišnjice njegovog hapšenja i izručenja Haškom tribunalu.
Protesti će biti organizovani na Trgu Republike s početkom u 16,30 minuta, a iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Srbije saopšteno je da će u skladu sa Zakonom o policiji, učesnici protesta biti fotografiasni i snimani videokamerama.
Prema saopćenju, ove mjere bit će preduzete “jer postoji opasnost da prilikom održavanja javnog skupa može doći do ugrožavanja života i zdravlja ljudi ili imovine”.
Bivši predsjednik RS optužen je za genocid nad nesrbima u Srebrenici i još 11 opština u BiH, kao i za progon i druge zločine, uključujući i uzimanje međunarodnih talaca.
Karadžić je uhapšen u Beogradu 21. jula prošle godine poslije 12 godina skrivanja pod lažnim identitetom, a u Hag je prebačen 30 jula.
Narodni pokret “1389” je sutradan započeo proteste koji su trajali puna dva mjeseca, a krajem septembra je protest organizovan i u Banjaluci, a potom krajem decembra ponovo u Beogradu.
Izvor: Tanjug