Najprije je održao sjednicu Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira (PIC), na kojoj je objasnio razloge zbog kojih mora poništiti zaključke Narodne skupštine Republike Srpske.
Prihvaćeni argumenti
Kako “Dnevni avaz” saznaje, ambasadori Upravnog odbora PIC-a prihvatili su njegove argumente i podržali ga u odluci da posegne za bonskim ovlastima.
Nakon toga, ponovo ga je u Uredu dočekao izaslanik Havijera Solane (Javier), Mađar Zoltan Martinijus.
Poruka koju je mađarski diplomata nosio sa sobom bila je ista kao i dan ranije – bonske ovlasti ne smiju biti korištene. Solana, rečeno je Inzku, nije spreman stati iza takvog instrumenta jer ga smatra “prevaziđenim”.
No, Inzko je bio vrlo uporan i obrazlagao je da su Solanini zahtjevi za pregovore i nalaženje političkog rješenja – nerealni!
U međuvremenu, iz Solaninog ureda stigla je izjava njegovog portparola Cristina Gallach da su zaključci RS neprihvatljivi, jer su protivni Dejtonskom sporazumu.
Galach je potcrtala da su sporni zaključci protivustavni i da moraju biti – promijenjeni.
Danas objava
U okviru izjave iz Solaninog ureda stoji i indikativna rečenica da “EU podržava politički dijalog i kompromis” kako bi se pronašla dugoročna rješenja političkih problema. Gallach je istakla i da je za bonske ovlasti zadužen OHR i da je to “u domenu odgovornosti visokog predstavnika”.
Tek pred kraj dana Incko je pridobio Solanu na svoju stranu.
Iz Brisela mu je stigla poruka da ima punu podršku Vijeća ministara EU, u kojem je Solana generalni sekretar.
S obzirom na to da jučer na kraju dana nije bilo vremena za pres-konferenciju, odluku o poništenju zaključaka NSRS Incko će objaviti danas.
Nismo, međutim, uspjeli saznati vrijeme i mjesto konferencije za novinare na kojoj će se to desiti.
Dodik traži podršku opozicije
U vladajućem SNSD-u u manjem bh. entitetu jučer nisu pokazivali nervozu. Osim što su jučer najavili da imaju i varijantu B ako OHR iskoristi bonske ovlasti, lider te stranke Milorad Dodik, prema saznanjima “Avaza”, uveliko lobira kod šefova opozicionih stranaka u RS da ga podrže u namjeri da u nastavku 31. sjednice Narodne skupštine, najavljenom za ponedjeljak, 22. juna, preinači sporne zaključke u deklaraciju.
Dodik je, prema saznanjima našeg lista, već kontaktirao s predsjednikom SDS-a Mladenom Bosićem i zatražio da poslanici njegove stranke glasaju za usvajanje takve deklaracije. Navodno, Bosić je to odbio. Podršku namjeri SNSD-a da zaključke pretvori u deklaraciju, kako otkriva naš izvor, dali su neki ambasadori. Jedan od njih zatražio je od lidera PDP-a Mladena Ivanića da glasa za preinačenje zaključaka, ali je dobio negativan odgovor.
Avaz