Tihić: Dodik je izigrao sve što je postignuto ´prudskim procesom´
Šef SDA Sulejman Tihić kaže da će se vratiti u “prudski proces” ako premijer RS Milorad Dodik javno kaže da je BiH njegova domovina. Lider SDA juče je po drugi put odbio da se sretne sa Miloradom Dodikom i Draganom Čovićem, ovog puta na poziv visokog predstavnika Valentina Inzka.
Sulejman Tihić u intervjuu za “Press RS” tvrdi da je glavni krivac za propast pregovora Milorad Dodik i ne krije svoje zalaganje da OHR ostane u BiH i nakon oktobra ove godine.
“Odbio sam poziv visokog predstavnika prije svega zbog antidejtonskog djelovanja u RS i retorike koja dolazi od gospodina Dodika. On je, doduše, i ranije koristio zapaljivu retoriku, ali je kap koja je prelila čašu njegov intervju za RTRS, u kome je potpuno negirao i državu, i institucije, i Ustav. On je jasno je rekao da je njegov cilj rušenje BiH. Kako i zašto da sjedim i razgovaram sa takvom osobom”, kaže Tihić.
– Zar SDA u dokumentima kongresa takođe nije prekršila Dejton?
Vjerujem da svaka politička stranka ima svoju viziju uređenja BiH. Mi BiH vidimo kao državu sa pet multietničkih ekonomskih regija, ali to je početna pozicija sa koje se kreće i zaustavlja se tamo gdje je dogovor moguć. To nije antidejtonsko djelovanje. Takvo djelovanje bili bi neki jednostrani potezi, naprimjer da mi sada kažemo da ćemo ukinuti RS, što nije moguće bez političke volje njenih predstavnika.
– Šta je onda sporno u Dodikovim opservacijama budućnosti BiH? Ni on ne prijeti ukidanjem Federacije BiH, niti je njegovo mišljenje obavezujuće.
Osim amandmana na Ustav u vezi sa statusom distrikta Brčko, Dodik je izigrao sve drugo što je postignuto “prudskim procesom”.
– Konkretno, šta je to Dodik izigrao?
Izigrao je postavljeni okvir za ustavnu reformu, koji je pao u Predstavničkom domu i dogovor oko državne imovine, na osnovu koga je napravljen zakon kojeg su članovi iz RS-a srušili u parlamentarnoj komisiji. Izigrao je na kraju i dogovor oko popisa stanovništva, koji je uključivao snažan iskorak u pravcu finansijske i svake druge podrške procesu povratka. Umjesto toga, SNSD je u Domu naroda srušio revidiranu strategiju povratka, koja je prošla u Predstavničkom veću. Zbog svega toga nije moguće nastaviti “prudski dijalog”.
– Da li je vaš glavni cilj da u pregovore uključite i druge stranke?
Svi, a ne samo Dodik, Čović i Tihić, moraju biti svjesni da bez dijaloga, dogovora i kompromisa nema rješenja u BiH. Tokom trajanja “prudskog procesa”, trojica su radila, šestorica rušila! Medijski tretman tih razgovora također je bio jako negativan. Usvajanjem zaključaka NS RS, koje je visoki predstavnik proglasio antidejtonskim, situacija se dodatno pogoršala i sada je teško voditi razgovore.
– Koga treba uključiti u razgovore?
Ne može se sam Sulejman Tihić eksponirati i razgovarati sa Dodikom i Čovićem, a da ovamo imamo Silajdžića i Lagumdžiju sa jedne, ili Bosića, Čavića i Ivanića sa druge strane, koji će, umesto da budu dio rješenja, napadati kompromise.
– Pod kojim uslovima ćete se vratiti razgovorima sa Dodikom i Čovićem?
U prvom redu očekujemo stav vlasti RS-a povodom odluke visokog predstavnika da poništi zaključke NS RS. Treba da vidimo prihvata li se ta odluka ili ne. Drugo, treba jasno da kažemo jesmo li odustali od dosadašnjih dogovora u “prudskom procesu”. I treće, situaciju bi relaksiralo to da Dodik kaže nešto slično onome što sam ja rekao u NS RS, odnosno da kaže da je BiH njegova domovina i da se RS neće otcijepiti.
– Šta očekujete od predstojeće sjednice PIC-a?
Ako je visoki predstavnik ocijenio da su zaključci NS RS antidejtonski, on je morao izreći sankcije onima koji su prekšili Dejton, kako bi zaustavio slično ponašanje u budućnosti. Uoči sjednice PIC-a, situacija u vezi sa tim zaključcima dobar je primjer šta se može desiti ako se zatvori OHR, a da se prethodno ne odluči koja institucija u BiH može da spriječi i sankcioniše kršenje Dejtona.
– Znači vi ste protiv zatvaranja OHR-a?
S obzirom na to da ne postoji institucija koja može da sa sankcioniše kršenje Dejtona, protiv sam odluke o ukidanju OHR-a i visokog predstavnika. Ne zato što želim da neko umjesto nas radi posao. Naprimjer, poziciju vrhovnog tumača Dejtona mogao bi, po mojoj slobodnoj procjeni, preuzeti Ustavni sud BiH.
Izvor: 24sata.info