Šta je Inzko poručio Dodiku i Radojčiću

0

valentin-incko31Netačno je da je za prenošenje nadležnosti potrebna saglasnost skupštine RS”, kazao je…

Visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko zabrinut je zaključkom Narodne skupštine Republike Srpske (RS) da je potrebno dobiti prethodni pristanak parlamenta RS prije usvajanja bilo kog akta kojim bi se mogla preuzeti nadležnost RS što, kako tvrdi, proizilazi iz pogrešnog tumačenja Ustava BiH.

U pismu predsjedniku Narodne skupštine Republike Srpske (RS) Igoru Radojičiću i premijeru Srpske Miloradu Dodiku, Inzko tvrdi da politika uvrštena u Zaključke o efektima prenosa ustavnih ovlaštenja sa RS na institucije BiH zadire u Opšti okvirni sporazum za mir u cijelom nizu aspekata.

Pojašnjavajući svoje stavove o skuštinskim zaključcima, Incko navodi da se u nizu zaključaka – “ugrožava raspodjela nadležnosti između države i entiteta utvrđena Ustavom BiH i, kako je naknadno tumačen od strane Ustavnog suda BiH, u nizu njegovih odluka”.

“Ova ovlaštenja Narodna skupštna RS formalno smatra nadležnostima koje spadaju u kategoriju nadležnosti preuzetih od entiteta” – navodi Incko i iznosi nekoliko primjera “isključivih nadležnosti BiH” za koje Skupština RS smatra da su “preuzete od ili prenesene od RS”.

On navodi pitanja u vezi s imigracijom i azilom, uvoz i izvoz naoružanja, pitanja u vezi sa vršenjem nadležnosti BiH nad provođenjem međunarodnog i međuentitetskog krivičnog prava, različita pitanja u vezi sa oslobađanjem od carina…..

Inzko tvrdi da se Zaključcima ignorišu odluke Ustavnog suda BiH donesene o mnogim pitanjima nabrojanim kao nadležnosti “preuzete od ili prenesene od strane RS”. Tu spadaju, navodi on, statistika, javne nabavke, VSTS, granična služba, putne isprave, elektroprenos…

Visoki predstavnik smatra da u svojim zaključcima Narodna skupština RS direktno i bez razlike osporava sve zakone koji su doneseni odlukama visokog predstavnika, na način da izjavljuje da oni nisu zasnovani na Ustavu BiH. Incko tvrdi da to zadire u ovlaštenja koja su data isključivo visokom predstavniku, te da se pokušava ustanoviti pretpostavka da su svi zakoni koji su doneseni odlukom visokog predstavnika neustavni, i to uprkos činjenici da je mnoge od tih zakona razmotrio Ustavni sud BiH i da je najveći dio tih zakona na taj način priznat kao ustavan.

“Stoga nimalo ne sumnjam da su u Zaključcima Narodne skupštine RS sadržani problematični antidejtonski elementi koji, u mjeri u kojoj predstavljaju zvaničnu politiku RS, mogu jedino baciti sjenku sumnje na vašu riješenost da se pridržavate Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH” – navodi Inzko i dodaje:

“Takva politika može proizilaziti isključivo iz pogrešnog razumijevanja da BiH može vršiti samo ovlašćenja koja su joj dodijeljena od strane njenih entiteta i da ne posjeduje vlastita ovlašćenja. Želio bih biti jasan: Ustav je jedini izvor ovlašćenja BiH a entiteti su obavezni da se pridržavaju odluka institucija BiH”.

Inzko je zabrinut da se Zaključcima “daju instrukcije pojedinim organima ili predstavnicima RS da preduzimaju mjere za provođenje politike”. “Obojica ste (Radojičić i Dodik) pomenuli činjenicu da Zaključci nisu obavezujući. Na osnovu člana 188. Poslovnika Narodne skupštine RS, zaključcima se daju smjernice za sprovođenje politike i utvrđuju obaveze Vlade, ministarstava i posebnih organizacija u sprovođenju te politike” – dodaje on.

Ono što naročito zabrinjava, navodi Inzko, jeste zahtjev iz Zaključka br. 9 da je potrebno dobiti prethodni pristanak Narodne skupštine RS prije usvajanja bilo kog akta kojim bi se mogla preuzeti nadležnost RS, što, kako on tvrdi, proizilazi iz pogrešnog tumačenja Ustava.

On vjeruje da će to dodatno zakomplikovati donošenje odluka u Parlamentarnoj skupštini BiH i na neki način će ih i onemogućiti, te će time ugroziti funkcionalnost ključnih institucija odgovornih za programe EU i NATO-a.

Inzko tvrdi da bi primjena nekih Zaključaka (7. i 8.) dovela do kolapsa ustavnog sistema BiH i do trajnih pravnih sukoba, uključujući i one izvan foruma koji imaju ustavom definisano pravo da odlučuju o sporovima između nivoa vlasti.

Inzko se u obrazloženju svojih stavova u pismu Radojičiću i Dodiku poziva i na odluke Savjeta za implementaciju mira koji je svoj stav o ovom pitanju jasno stavio do znanja u martu 2009. godine kada je “osudio radnje i izjave od strane aktera u BiH koje predstavljju prijetnju osoblju OHR-a, osporavaju autoritet visokog predstaviika i Upravnog odbora Savjeta za implementaciju mira.”

“Umjesto da obratite pažnju na ove vrlo jasne stavove koje je izrazio Upravni odbor Savjeta za implementaciju mira, vi ste odlučili da pitanje prenosa nadležnosti podignete ne sljedeći nivo i da Narodna skupštine usvoji ove zaključke” – navodi Inzko u pismu.

On je “najviše zabrinut činjenicom da trenutni pristup stvara atmosferu u kojoj se promjene kojima se jačaju državne institucije doživljavaju kao poraz ili neuspjeh RS”.

“Što dalje budete išli sa ovakvim pristupom, teže će biti promiješti ga. Pravi test za rukovodstvo RS će biti da pronađe hrabrost da preispita svoj pristup. Nadam se da ćete upravo vi pokazati tu sposobnost rukovođenja, ali samo vi možete odlučiti da li imate hrabrosti da to učinite” – poručuje Inzko u pismu Radojičiću i Dodiku.

Dodik: Neće biti bonskih ovlaštenja

Predsjednik Vlade Republike Srpske (RS)  Milorad Dodik izjavio je danas da očekuje da će se naći realno rješenje za zaključke Narodne skupštine RS u vezi s prenosom nadležnosti, bez upotrebe bonskih ovlaštenja.

Dodik je, nakon sastanka sa visokim predstavnikom i specijalnim predstavnikom EU u BiH Valentinom Inzkom u Banjaluci, kazao novinarima da “neke neće radovati” informacija da visoki predstavnik u ovom slučaju neće posezati za bonskim ovlaštenjima.

Bernio: Zaključci mogu imati dugoročne posljedice

Ambasadorica Francuske Maryse Berniau izjavila je danas da bi neki od zaključaka Narodne skupštine RS mogli imati dugoročne posljedice, kad su u pitanju evropske integracije BiH.

“Cilj nije stvaranje krize u BiH, nego da izrazimo zabrinutost povodom skupštinskih zaključaka, posebno u vezi sa budućnošću evropske integracije BiH. To je ono što smo danas vrlo jasno htjeli da kažemo”, rekla je novinarima ambasadorica Bernio nakon razgovora sa premijerom RS Miloradom Dodikom.

SDS, SRS i PDP ostaju pri starim stavovima

Srpska demokratska stranka /SDS/, Srpska radikalna stranka Republike Srpske /SRS RS/ i Partija demokratskog progresa (PDP) ostaju pri ranijim stavovima o Informaciji o efektima prenosa ustavnih ovlaštenja sa RS na institucije BiH.

Predsjednik Narodne skupštine RS Igor Radojičić održao je danas u Banjaluci sastanak sa predstavnicima parlamentarnih stranaka u Srpskoj povodom drugog pisma koje je rukovodstvu RS uputio visoki predstavnik u BiH Valentin Incko u vezi sa zaključcima Narodne skuštine o Informaciji o efektima prenosa ustavnih ovlaštenja sa RS na institucije BiH.

Izvor: Dnevni avaz

Leave a Reply