Protesti u Iranu: ´Obojena revolucija´ orkestrirana iz SAD-a?

0

iran-electionIslamBosna.ba – Veliki broj komentatora je izrazio idealističko vjerovanje u čistotu Musavija, Montazerija  i vesterniziranu teheransku omladinu. Plan CIA-e o destabilizaciji najavljen prije dvije godine nekako nije pokvario nadolazeće događaje.

Tvrdi se da je Ahmedinedžad pobijedio izbornom prevarom, jer su prebrzo objavljeni rezultati nakon zatvaranja biračkih mjesta, da bi se prebrojali glasovi. Međutim, Musavi je najavio svoju pobjedu nekoliko sati prije nego su zatvorena biračka mjesta. Ovo je klasična CIA-ina tehnika destabilizacije, u cilju diskreditovanja drugačijeg ishoda. Njome se vlast primorava na brzo objavljivanje rezultata. Što je duži vremenski interval između preliminarne objave pobjede i zvaničnog saopštavanja prvih izbornih rezultata, Musavi ima više vremena da stvori utisak da vlast odugovlači da bi namjestila izbore. Nevjerovatno je da ljudi ne uspiju prozrijeti ovaj trik.

Kad je u pitanju optužba velikog ajatolaha Montazerija da su izbori namješteni, treba reći da je on bio prvobitni izbor da naslijedi Homeinija, ali je izgubio od sadašnjeg vrhovnog vođe. U ovim protestima on vidi svoju priliku da se osveti Hamneiju. Montazeri ima motiv da osporava izbore bez obzira na to da li je izmanipulisan od strane CIA-e, koja ima dugu historiju manipulisanja ozlojeđenim političarima.

Između ajatolaha postoji borba za prevlast. Mnogi od njih su protiv Ahmedinedžada, jer ih on optužuje za korupciju (ulizujući se tako iranskom seoskom stanovništvu koje vjeruje da život svih ajatolaha predstavlja pretjerivanje u moći i novcu). Moje mišljenje je da je Ahmedinedžadov napad na ajatolahe oportunistički. Međutim, ipak je čudno da ga američki klevetnici nazivaju konzervativnim reakcionarem u istom redu s ajatolasima.

Komentatori “objašnjavaju” iranske izbore na osnovu svojih ličnih iluzija, zabluda, emocija i postojećih interesa. Bez obzira na to da li su izborne ankete kojima se predviđala Ahmedinedžadova pobjeda pouzdane ili ne, do sada ne postoje dokazi koji su nešto više od nagađanja i koji govore da su izbori namješteni. Međutim, postoje vjerodostojni izvještaji da CIA radi već dvije godine na destabilizaciji iranske vlade.  

Brian Ross i Richard Esposito su 23. maja 2007. godine izvještavali za “ABC News”: “ CIA je dobila tajno predsjedničko odobrenje da pokrene skrivenu ‘crnu’ operaciju za destabilizaciju iranske vlade, tako za ‘ABC News’ govore sadašnji i bivši službenici obavještajne službe.”

“London Telegraph” je 27. maja 2007. godine pisao: “Bush je potpisao zvanični dokument kojim odobrava CIA-ine planove za propagandu i dezinformacijsku kampanju s namjerom destabilizacije  i eventualnog rušenja teokratske vladavine mula.”

Nekoliko dana ranije, 16. maja 2007. godine, “Telegraph” je objavio riječi Johna Boltona, neokonzervativca i ratnog huškača, u kojima kaže da bi napad na Iran bio “posljednja opcija nakon neuspjelih ekonomskih sankcija i pokušaja izazivanja revolucije”.

Seymour Hersh je 29. juna 2008. godine u “New Yorkeru” napisao: “ Prema sadašnjim i bivšim vojnim, obavještajnim i kongresnim izvorima, Kongres je krajem prošle godine odobrio zahtjev predsjednika Busha za finansiranje povećanog broja tajnih operacija protiv Irana.” Ove operacije, za koje je predsjednik tražio i do 400 miliona dolara, opisane su u Zakonu o predsjedničkom finansiranju koji je potpisao Bush. Te operacije se izvode s ciljem destabilizacije religijskog vođstva Irana.”

U protestima u Teheranu bez sumnje ima mnogo iskrenih učesnika. Ali protesti također imaju i obilježja protesta iz Ukrajine i Gruzije orkestiranih iz CIA-e. Čovjek bi morao biti potpuno slijep da ovo ne vidi.

I Daniel McAdams je imao nekoliko dobrih tačaka u vezi s izborima. Naprimjer, neokonzervativac Kenneth Timmerman je napisao dan prije izbora “da se priča o ´zelenoj revoluciji´ u Teheranu”. Kako bi to Timmerman znao ukoliko to nije bio smišljeni plan? Zašto bi se pripremala ´zelena revolucija´ prije glasanja, posebno ako su Musavi i njegovi pobornici bili sigurni u pobjedu? Ovo izgleda kao jasan dokaz da su SAD bile umiješane u iranske proteste.

Timmerman dalje piše: “Nacionalni fond za demokratiju je potrošio milione dolara promovišući ´obojene´ revolucije… Izgleda da je nešto od tog novca dospjelo i u ruke grupacija sačinjenih od Musavijevih pobornika, a koje imaju veze sa nevladinim organizacijama izvan Irana finansiranih od Nacionalnog fonda za demokratiju.“
Timmermanova vlastita neokonzervativna Fondacija za demokratiju je “privatna, neprofitna organizacija utemeljena 1995. godine uz pomoć donacija iz Nacionalnog fonda za demokratiju, čiji je cilj da u Iranu promoviše demokratiju i međunarodno priznate standarde za ljudska prava”.

Napisao: Paul Craig Roberts
Izvor: informationclearinghouse.info
Prijevod i obrada: IslamBosna.ba

Leave a Reply