Pronađeno 17 tijela putnika iz aviona ‘Air France’
Udes francuskog aviona najteža je avionska nesreća u istoriji komercijalnih letova od 12. novembra 2001. …
Spasilačke ekipe pronašle su još 15 tijela putnika aviona francuske aviokompanije “Air France”, kao i veću količinu ostataka aviona koji se prije sedam dana srušio u Atlantski okean što je najveća avionska nesreća u svijetu od 2001. godine.
Poslije pronalaska u subotu tijela dvojice neidentifikovanih muškaraca, pronađeno je ukupno 17 tijela nakon što se putnički avion A330, sa 228 putnika i članova posade, koji je letio na liniji Rio de Janeiro – Pariz, srušio u blizini brazilske obale.
Predstavnik brazilskih vazduhoplovnih snaga Henri Munjoz rekao je novinarima da je pronađeno na stotine dijelova aviona i da će oni biti prenijeti, kao i tijela nastradalih, u grad Resife.
Istražitelji razmatraju mogućnost da su senzori za brzinu na letu 448 zakazali, a aviokompanija Air France je saopštila da ubrzava proces zamjene ovih senzora u avionima tipa “erbas” na dugim letovima, sa kojima je bilo problema od 2001. godine.
Dvanaest brazilskih aviona, jedan opremljen radarskom opremom koja može da detektuje materijal u vodi, dva francuska aviona, jedan francuski brod i pet brodova brazilske mornarice pretražuju područje 1.100 kilometara sjeveroistočno od brazilske obale.
Udes francuskog aviona najteža je avionska nesreća u istoriji komercijalnih letova od 12. novembra 2001, kada se avion kompanije “American Airlines” na letu ka Dominikanskoj Republici srušio na njujorško predgrađe Quenns, kada je poginulo 260 ljudi u avionu i pet na zemlji.
Francuska imenovala koordinatora istrage pada aviona
Francuska je imenovala izaslanika da pomogne u koordinaciji istrage o padu aviona Air France 1. juna u Atlantski okean, saopštila je danas kancelarija francuskog premijera.
Zvaničnik francuskog Ministarstva spoljnih poslova Pierre-Jean Vandoorne bit će zadužen i za odnose s porodicama žrtava.
U avionu Air France na letu između Rio de Jenaira i Pariza nalazilo se 228 osoba.
U saopštenju kancelarije premijera Francois Fillon navodi se da će Vandornova misija biti i da “olakša odnose” porodica žrtava s Air France-ovim zvaničnicima vlade.
Saopšteno je i da su francuska fregata i helikopter stigli u dio Atlantskog okeana gdje brazilski stručnjaci traže ostatke aviona.
Francuska podmornica trebalo bi da stigne u srijedu da pomogne u potrazi.
Izvor: Onasa