Prisluškuje li Srbija SIPA-u putem “M:tela”?

0

spionage_hiresVeći dio uposlenika Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) koji su prošle godine putem ove agencije opskrbljeni službenim mobilnim telefonima smatra da se njihovi razgovori prisluškuju i na taj način kontrolira njihov rad, ali i veze i kontakti koje ostvaruju tim putem.

Obični razgovori

Mnogi od njih komunikaciju službenim mobilnim telefonim svode uglavnom na “obične” razgovore, a o poslu koji obavljaju razgovaraju samo kada to zaista moraju.

– Većina onih koji razumiju rad ove službe bila je frapirana saznanjem da će zadužiti službene telefone s kodom telefonskog operatera druge države, u ovom slučaju srbijanskog “M:tela”. U normalnoj državi to je zaista nezamislivo. Koliko znam, u SIPA-i je na raspolaganju 200 telefonskih brojeva ove mreže. Srbijanski “M:tel” prošle godine je pobijedio na tenderu. Njihova prednost nad “BH Telecomom” i “Eronetom” bila je što su uz brojeve ponudili i besplatne mobilne aparate, koji su podijeljeni uposlenicima – kaže “Avazov” izvor iz SIPA-e, koji je govorio pod uvjetom anonimnosti.

Tonsko snimanje

Željka Kujundžija, portparol SIPA-e, za “Avaz” je potvrdila da je ova agencija krajem prošle godine uspostavila jedinstvenu poslovnu GSM mrežu za jedan dio policijskih i državnih službenika Agencije.

– Služba za materijalno-finansijske poslove SIPA-e u julu 2008. u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama odabrala je “M:tel” kao najpovoljnijeg operatera koji egzistira na području BiH. S obzirom na to da za sve kompanije koje posluju na prostoru BiH, samim tim i za “M:tel”, vrijede krivični zakoni BiH koji, između ostalog, tretiraju i krivično djelo neovlaštenog prisluškivanja i tonskog snimanja, smatramo da ne postoji opasnost od nezakonitog prisluškivanja telefona SIPA-e, niti raspolažemo bilo kakvim indicijama u vezi s tim – istakla je Kujundžija.

Ne postoji mogućnost zloupotreba

– Oblast telekomunikacija, uključujući i kontrolu, presretanje i monitoring, u svakoj zemlji utvrđena je zakonima te zemlje. Kompanija “M:tel” u potpunosti posluje u skladu sa zakonima i propisima BiH. Stoga ne postoji mogućnost zloupotreba iz druge države. Što se tiče samog procesa zakonitog presretanja, on je reguliran Zakonom o krivičnom postupku BiH, Zakonom o OSA-i, a kontrolu nad primjenom tih zakona u oblasti zakonitog presretanja ima Parlamentarna komisija BiH.

Pored provođenja internih mehanizama kontrole i nadzora, kompanija “M:tel” u svakom trenutku, u skladu sa zakonima, spremna je omogućiti nadležnim skupštinskim organima da izvrše uvid i provjeru poštivanja propisanih procedura. SIPA je postala korisnik “M:tela” završetkom postupka javne nabavke koji je raspisala i odabirom operatera s najpovoljnijim uslovima komuniciranja na tržištu BiH – saopćeno nam je iz “M:telove” službe za odnose s javnošću.

Izvor: Dnevni avaz

Leave a Reply