Novi predsjednik uveo policijski čas
Vršilac dužnosti predsjednika Hondurasa Roberto Micheletti uveo je policijski čas u zemlji, samo sat nakon što je preuzeo ovu funkciju, javila je mreža BBC.
On je na konferenciji za novinare rekao da je policijski čas uveden za juče i danas navečer od 21.00 do 6.00 časova ujutro.
U svom govoru pred Kongresom, koji je dočekan aplauzom, Micheletti je rekao da on nije prezeo vlast “pod sramnim plaštom državnog udara”. “Vojska je postupila u skladu sa Ustavom”, rekao je Micheletti i dodao da je on preuzeo dužnost apsolutno legalnim putem.
Bivši predsjednik parlamenta stupio je na dužnost nakon što je vojska zbacila lidera Manuela Zelayu i prebacila ga u Kostariku.
Uklanjanje Zelaye sa položaja predsjednika uslijedilo je nakon spora u vezi sa najavljenim ustavnim promjenama.
Zelaya, koji je na vlasti od 2006. godine, planirao je referendum koji bi mu omogućio produženje četverogodišnjeg predsjedničkog mandata.
Glasačka mjesta za referendum trebala su biti otvorena juče, ali je vojska umjesto toga upala u predsjedničku rezidenciju i odvela Zelayu van zemlje. Zbacivanje Zelaye osudili su regionalni susjedi, SAD i UN.
U međuvremenu, u Tegusigalpi pristalice Zelaje postavili su barikade dok su vojnici razmješteni na ključna mjesta.
Kongres će raditi u istom sastavu do 27. januara kada ističe mandat Zelaye, a predsjednički izbori zakazani su za 29. novembra, na kojima će se kandidovati i Mičeleti, navodi BBC.
I Kongres i pravosuđe usprotivili su se referendumu na kojem su trebale biti ozvaničene ustavne promjene.
Tenzije oko ovog pitanja eskalirale su posljednjih nekoliko dana, a vojska je odbila da pomogne u pripremama za referendum.
Zelaya je rekao da je njegovo zbacivanje „zavjera veoma proždrljive elite koja želi da zemlja bude izolovana u ekstremnom siromaštvu“.
On je apelovao na građane da se odupru onima koji su ga uklonili sa vlasti, a u Nikaragvi se sastao sa regionalnim liderima.
Kongres je saopštio da su izglasali njegovo uklanjanje zbog “stalnih kršenja Ustava i zakona bez obzira na odluke pravosudnih organa”.
Uklanjanje Zelaye sa vlasti izazvalo je kritike širom Latinske Amerike i svijeta.
Organizacija američkih država održala je vanredan sastanak dok je generalni sekretar UN-a Ban Ki Mun pozvao na “ponovno postavljenje demokratski izabranih predstavnika zemlje”.
Američki predsjednik Barack Obama apelovao je na građane Hondurasa da “poštuju vladavinu zakona”, a zvaničnik Steate Departmenta rekao je da je Amerika priznala Zelayu kao letigimno izabranog predsjednika.
Evropska unija pozvala je hitno vraćanje ustavnom sistemu.
U međuvremenu, venecuelanski predsjednik Hugo Chavez okrivio je „carstvo Jenkija“ za dražvni udar u Hondurasu i zaprijetio vojnom akcijom ukoliko ambasador te zemlje bude napadnut.
Izvor: Srna