Nova Googleova igračka – Google Wave

0

google_waveZa razliku od npr. Microsofta, Google nije tvrtka poznata po vapourwareu – naprotiv, njeni novi proizvodi obično postanu raspoloživi korisnicima bez nekakvih posebnih najava i višemjesečnih iščekivanja.

Iznenađujeuća je zbog toga činjenica da je na netom održanoj konferenciji Google I/O developerima demonstriran Google Wave – proizvod za koji sami guglovci kažu da je još u pelenama, a koji bi mogao, ako je vjerovati njegovim tvorcima, značajno izmijeniti e-mail i instant messaging, dva najraširenija internetska načina komuniciranja…

Što je Google Wave? Najkraća, mada ne i posve tačna definicija jest da je Google Wave web aplikacija za mrežnu komunikaciju i kolaboraciju koja spaja osobine e-maila i instant messaginga i pritom donosi hrpu novih, dosad neviđenih mogućnosti.

Bacite li letimičan pogled na screenshotove priložene uz tekst, lako možete pomisliti da je Wave zapravo Gmail na steroidima. Lijevi dio ekrana zauzimaju navigacijske poveznice i adresar, dok se u središnjem dijelu smjestilo nešto što liči na našminkani popis poruka. No, ovdje nije riječ o porukama, nego o – valovima.

Val je osnovni komunikacijski element u terminologiji Wavea i predstavlja nadgradnju onoga što je u običnom e-mailu pojedinačna poruka. Val stvarate tako da u editoru stvorite odnosno dodate neki sadržaj – tekst, sliku, video-zapis, unos iz kalendara, kartu s Google Mapsa, ploču za glasanje ili neki drugi element. Kombinacije raznih elemenata su moguće; štaviše, one su i smisao Wavea.

U običnoj e-mail poruci svi spomenuti elementi bili bi dodani kao privici (uz eventualan izuzetak inline slika) ili kao poveznice koje biste otvarali u zasebnim prozorima, dok se u valu svi ovi elementi nalaze zajedno.

Prava zabava počinje tek kada u val uključite druge – jednostavnim odabirom korisnika iz adresara vaš val će se praktički trenutno pojaviti u njihovim Waveovima. Oni koji su primili vaš val mogu ga ne samo pregledati, nego i mijenjati – dodavati svoje komentare, slike, videozapise i sve druge elemente. Primatelj vala može, na primjer, započeti IM konverzaciju s pošiljateljem, pri čemu ne samo da će sve poruke odmah biti vidljive u valu, nego će se prikazivati slovo po slovo, dok ih tipkate. Ovaj način rada može se i isključiti ako se ne želite sramotiti poludovršenim mislima i tipfelerima. Ako pošiljatelj nije trenutno za računalom, poruku primatelja vala vidjet će ne kao IM konverzaciju, nego kao klasičnu e-mail poruku koja će opet biti dio vala.

googlewaveSve se izmjene trenutno pojavljuju svim primateljima vala, što otvara zasad nepojmljive mogućnosti kolaboracije i komunikacije među njima. Naravno, ovakva sloboda koja podsjeća na način na koji funkcioniraju wikiji, ima i svoje nedostatke – nakon što svoj trag na valu ostave svi sudionici, problem je znati odakle je sve zapravo krenulo. Wave to rješava na jednostavan način – svaki val možete “premotati” na početak i prikazati sve izmjene i dodavanja redoslijedom kojim su se odvijali.

U svakom trenutku bilo koji učesnik vala može s nekim drugim učesnikom započeti privatnu komunikaciju koja će ostati vezana uz val, ali biti dostupna samo njima. Također, u svakom je trenutku moguće dio vala “eksportirati” odnosno pretvoriti u novi val koji će se dalje razvijati neovisno o originalu.

Osim jednostavne razmjene poruka i dodavanja komentara ili novih elemenata, elemente u valu moguće je zajednički uređivati. Ubacite li u val prijedlog nekog dokumenta, svi će učesnici moći napraviti svoje izmjene i dati svoje sugestije, na način kako se to inače radi u alatima za revizijsku kontrolu dokumenata, čime Google Wave briše još jednu barijeru između softvera za komunikaciju i softvera za mrežnu kolaboraciju.

Ratovi browsera, dio XIX(b)…

Prilikom predstavljanja Wavea na Google I/O-u, guglovci su više puta naglasili kako treba imati na umu da se sve što demonstriraju odvija u browseru. Zaista, Google Wave tjera mogućnosti browsera do maksimuma i omogućuje stvari koje su do sada bile nezamislive za bilo koju web aplikaciju.

Pored činjenice da se sve izmjene instantno prikazuju svim učesnicima vala te da možete voditi IM konverzaciju u kojoj se slova pojavljuju na ekranu dok ih tipkate (a ne kada pritisnete Enter nakon dovršene rečenice), na raspolaganju vam je i još nekoliko mogućnosti od kojih je najfascinantnija kontekstni spell-checker. Dotični ne samo da može ispravljati krivo napisane riječi, nego prepoznaje kontekst unutar kojeg se riječ nalazi i time ne nudi nepotrebne ispravke. Npr., hrvatska verzija ovog spell-checkera (kada u jednoj fazi napokon bude ponuđena) možda bi mogla prepoznati razliku između “slijedeći” i “sljedeći” te ponuditi korekciju samo ako je ona zaista potrebna.

Pretraživanje unutar vala također je fascinantno – ne samo da se odvija trenutno, nego i trenutno reagira na izmjene u ključnim riječima koje ste unijeli (izbacite “o” iz “gord” i rezultati pretraživanja će se istog trenutka promijeniti kako bi reflektirali novu ključnu riječ).

Fotografije koje dodajete u val možete jednostavno odvući sa svog desktopa u browser – umanjene sličice (thumbnailovi) će se pojaviti u valu svih sudionika puno prije nego što se same fotografije uploadaju na server.

googlewave1Wave ne bi bio prava mrežna aplikacija da nije proširiv – moguće je napisati vlastite gadgete koji će ovom softveru dodati novu funkcionalnost, poput povezivanja s društvenim mrežama ili što god vam padne napamet. Gadgeti i razne druge aplikacije mogu biti sastavnim dijelom bilo kojeg vala, pa je tako moguće napraviti val za, recimo, igranje šaha ili bilo koje druge igre, u kojem igra može biti samo jedan sastavni dio, a ostatak će činiti komentari, navijanja i ostale stvari.

Da bi sve ove divote funkcionirale, trebat će vam browser koji podržava HTML5. Firefox, Opera i Chrome već naveliko grabe naprijed po pitanju podrške za (n)ovu verziju HTML-a, a jedini koji kaska je Microsoft. Budući da ni Google, ma koliko to želio, ne može priuštiti ignoriranje najraširenijeg browsera današnjice, Wave će raditi i u Internet Exploreru, uz instalaciju odgovarajuće verzije Google Gearsa.

Sve ovo što smo u tekstu opisali tek je najava stvari koje dolaze – Wave bi trebao biti dostupan krajem ove godine (vjerovatno u nekoj beta fazi, kako smo to navikli od Googlea – detalje možete pratiti na http://wave.google.com), a njegovi tvorci kažu kako se do tada mnogo toga može promijeniti i kako će ovaj alat nuditi još više mogućnosti od onih koje su sada predstavljene.

Kao i mnogi drugi Googleovi projekti, i Wave bi trebao barem djelomično postati open source, a osim aplikacije Google Wave koju smo opisali u glavnom tekstu, pod imenom Wave kriju se još dvije stvari, o čemu više pročitajte u zasebnom okviru.

Za potpunu procjenu valovitih mogućnosti Google Wavea trebat će očito pričekati jesen i vatreno objelodanivanje ovog softvera u stvarnom svijetu. Cinični kakvi jesmo, uz slonovsko pamćenje koje se sjeća Marimbe i sličnih zvučno najavljivanih promašaja, ne možemo ne ustvrditi da postoje dobre šanse da se Googleov val razbije o surove internetske stijene i pretvori u pjenu.

Ipak, ako se u komercijalnoj verziji Wavea nađe samo pola obećanih mogućnosti, bit će to veliki iskorak u internetskoj komunikaciji. Naše bacanje graha i čitanje iz ovčje džigerice zasad ukazuje da su zvijezde trenutno naklonjene upravo takvom razvoju događaja…

Izvor: Bug
Obrada: IslamBosna

Leave a Reply