Muhamed Filipović: Protiv Bošnjačkog sabora su političke oligarhije
Bošnjački sabor, koji će okupiti više od 150 najpoznatijih bošnjačkih intelektualaca iz zemlje i svijeta, bit će održan od 27. do 29. septembra u Sarajevu, potvrdio je jučer za “Dnevni avaz” inicijator održavanja ovog skupa, akademik Muhamed Filipović.
Interesi BiH
Najava o organiziranju Bošnjačkog sabora naišla je uglavnom na dobar prijem među većinom Bošnjaka, ali i na osude pojedinaca iz političko-intelektualnih struktura unutar hrvatskog, srpskog, pa čak i bošnjačkog naroda.
Komentirajući kritike zastupnika u Parlamentu BiH i člana Predsjedništva HDZBiH Ive Mire Jovića da je “zabavljen idejom o stvaranju velike bošnjačke države”, akademik Filipović kaže da je riječ o “izrazu velikog straha”. Jović je optužio akademika Filipovića da svojim tezama negira temelje BiH i pravo Hrvata da opstanu u BiH.
– Intervencija Jovića, kojeg smatram bespredmetnim, nije ništa drugo do izraz velikog straha onih koji su zaribnuti da bi im mogli propasti planovi o podjeli BiH i da će zadržati pod kontrolom teritorije s kojih su uspjeli silom istjerati Bošnjake i Srbe – kaže akademik.
Filipović je poručio Joviću preporučio da se, “ako je legalista, kako se prikazuje, prvo pobrine za to da se rekupiraju prava Bošnjaka i Srba na teritorijama koje kontrolira HDZBiH, a onda govori o BiH i Bošnjacima.
– Bošnjaci će raditi ono za šta budu smatrali da je u interesu BiH kao historijski, duhovno i kulturno jedinstvene teritorije – tvrdi Filipović.
On dodaje da nisu Bošnjaci već upravo Hrvati izvršili separaciju i pogazili Ustav proglašavajući “Herceg-Bosnu” i odbijajući braniti BiH od srpske agresije.
Zadržavanje monopola
Protiv Bošnjačkog sabora su, ističe Filipović, političke oligarhije.
– Jednostavno, kod nas je došlo do situacije da male oligarhije političara, koje su proizveli njihovi lideri, žele zadržati puni monopol na vođenje politike i predstavljanje svojih naroda. Ulazak jedne druge komponente, a to znači intelektualno-moralne komponente, u politiku u BiH, što mi namjeravamo uraditi kroz Bošnjački sabor, njima smeta i zbog toga ne trebaju čuditi ovakve njihove reakcije. Oni će izgubiti ako ne budu znali čuti glas naroda. A Bošnjački sabor bit će održan – poručuje Filipović.
Težnje za podjelom zemlje
Akademik Filipović potcrtava da potreba za održavanjem Bošnjačkog sabora “proizlazi iz činjenice da se BiH nalazi u vrlo teškoj situaciji, jer se vrše konstantni napori da njena teritorija konačno bude podijeljena”.
– Težnja je da se oni dijelovi njene teritorije na kojima kontrolu budu uspostavile nacionalne oligarhije, hrvatska, srpska i bošnjačka, očiste od predstavnika drugih naroda ili da se oni toleriraju u malom broju tako da ne predstavljaju značajan faktor. Ta opasnost nije ništa drugo nego nastavak rata, koji je u Bosni organiziran i poduzet upravo radi njene podjele. Ta podjela nije uspjela do kraja zbog otpora demokratskih snaga – kaže Filipović.
Izvor: Avaz