Gaza: Kako blokada uništava živote?

0

palestina_mucena_od_izraelaIslamBosna.ba – Zabranjen je čak i uvoz papira.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) zahtijeva od Izraela da odmah omogući nabavku sanitetskog materijala potrebnog za pomoć u Pojasu Gaze. Ranije je bila moguća isporuka 4.000 komada sanitetskog materijala za jedan dan, danas je moguće isporučiti nekih 40 komada, izjavio je Guido Sabatinelli, upravnik zdravstvenog odjela UNRWA-a, UN-ove organizacije za pomoć palestinskim izbjeglicama. Izrael ne dozvoljava ni nabavku građevinskog materijala, tako da je obnova bolnica i zdravstvenih centara nemoguća, rekao je Sabatinelli na godišnjoj konferenciji WHO u Ženevi.

Na obnovu čekaju i škole, stanovi, kuće. Zabranjena je čak i nabavka papira, čime je ugroženo dokumentovanje medicinskih tretmana. Zabrinjavajuće je prije svega stanje djece ispod tri godine od kojih, zbog slabe prehrane, čak 30 % pati od malokrvnosti. 50% trudnica je također malokrvno.

Izraelska blokada Gaze traje od 2007. godine, nakon pobjede Hamasa na parlamentarnim izborima. Na 356 km² obalskog područja živi oko 1,5 miliona ljudi, 1.075.000 je na UNRWA registrirano kao izbjeglice. Blokada ugrožava zdravstveno stanje stanovništva Gaze koje se još uvijek mora nositi s posljedicama rata s početka 2009. godine, rekao je Sabatinelli.
Više od 1.400 ljudi je tada izgubilo život, preko 5.000 je ranjeno, od njih veliki broj teško, i njima se ni do danas ne može pružiti adekvatna medicinska pomoć.

Visok nivo nezaposlenosti prouzrokuje i neimaštinu. Ljudima fali novac za kupovinu dodatne, kvalitetnije, hrane. Blokadom je onemogućena isporuka dovoljnih količina goriva i gasa, tako da su cijene skočile do nedostižnih visina. Trenutno na 1.000 umire svako 25. dijete, u Westbanku je omjer 15:1.000, dok u Izraelu omjer iznosi 5 mrtvih na 1.000 rođenih.

Sabatinelli je ponovo ukazao na hronično nedovoljnu opskrbljenost UNRWA-a koja trenutno zbrinjava više od 4 miliona palestinskih izbjeglica u Palestini i po izbjegličkim centrima u Jordanu, Siriji, Libanonu i Egiptu. Sadašnji godišnji proračun UNRWA-e iznosi 80 miliona američkih dolara, odnosno 20 dolara po izbjeglici. Po proračunu WHO je za opskrbu jednog čovjeka potrebno minimalno 60 dolara.

Međutim, Izrael je pojačao blokadu Pojasa Gaze. Na lecima bačenim prošlog vikenda, izraelska vojska zahtijeva od Palestinaca da se “zbog vlastite sigurnost” ne približavaju ogradi više od 300, a na nekim mjestima i 500 metara, jer bi inače mogli biti ubijeni. Jedan dječak je čak povrijeđen kada je na njega pala posuda u kojoj su bili leci. Pojas Gaze, ili kako je Palestinci nazivaju “otvoreni zatvor”, je kompletno zatvoren ogradom. Prilaz moru, ili izlaz na more, blokira izrelska mornarica.

Prije par dana je izraelska avijacija napala tunele na granici između Pojasa Gaze i Egipta, put kojim se nabavljalo najneophodnije za život. Zbog toga, ali i zbog neadekvatnih mjera sigurnosti tuneli su u stalnoj opasnosti od urušavanja. Prošlog vikenda su izvučena tri muškaraca nakon što su 5 dana bila zarobljena u tunelu nakon urušavanja. Dvojica su nastradala, a za četvericu se još uvijek ništa ne zna.


Izvor: Junge Welt
Prijevod i obrada: IslamBosna.ba

Leave a Reply