Čudotvorna biljka – Peruanska maka

0

peruanska_maka IslamBosna.ba – Otkrijte tajne ove ljekovite biljke.

Bračni parovi u razvijenom svijetu sve češće se suočavaju sa problemom steriliteta. Nepovoljni faktori za plodnost muškarca i žena svakako su stresan način života, nepravilna ishrana i nezdravi uslovi za život. Dodatnu otežavajuću okolnost predstavljaju i kulturne i društvene tendencije, prije svega kasnije stupanje u brak i planiranje potomstva u poznijim godinama.

Mnogi ljekari posljednjih godina preporučuju redovnu upotrebu peruanske make (Lepidium meyenii), kao prirodnog sredstva za povećanje niva plodnosti. Korišćenje make obezbjeđuje nutritivnu dopunu ishrani i adaptogeno djelovanje na endokrini i reproduktivni sistem.

Peruanska maka je idealno sredstvo za obnavljanje energije, za borbu sa svakodnevnim stresom, te za popravljanje zdravlja endokrinog i repoduktivnog sistema.

Biljka je po izgledu slična rotkvici i raste u visokim predjelima Anda i Peruu i još iz perioda starih Inka se koristi kao hrana i ljekovito sredstvo za povećanje energije, seksualne želje i plodnosti. Oblast u kojoj ova biljka raste poznata je po ekstremnim klimatskim uslovima, manjku kiseonika, mrazu, jakim vjetrovima i suncu. Nijedna druga biljka koja se upotrebljava u ishrani ne uspijeva na tako velikoj nadmorskoj visini. Plodno tlo u predjelima visokih platoa Perua gdje raste peruvjerovatno je odlučujuće utjecalo na to da ova biljka bude bogata mineralima i drugim ljekovitim sastojcima.

Korijen make sadrži značajne količine minerala, poput kalcija, magnezija, fosfora, željeza, cinka, joda, vitamina B1, B2, B12, C i E. Ovu ljekovitu biljku u Peruu redovno koriste muškarci i žene koji imaju problema sa začećem. Blagotvoran utjecaj aktivnih sastojaka make omogućava regulaciju balansiranja lučenja hormona, redovnost menstrualnog ciklusa kod žena i bolji subjektivni osjećaj prije i tokom menstruacije, bez naduvenosti, nerevoze i napada gladi.

Žene koje koriste maku primjećuju povećan nivo energije i imaju veću sposobnost podnošenja stresa, kao i zdravu seksualnu želju. Korištenjem ove biljke obezbjeđuje se da se kod žena u menopauzi smanjuju valunzi i noćno znojenje.

Poremećen nivo estrogena kod žena dovodi do raznih neprijatnih stanja tokom menopauze koji uključuju nagle promjene raspoloženja, nesanicu, napade vrućine i znojenja. Maka odlaže nastupanje klimaksa i umanjuje njegove negativne simptome.

Nakon puberteta kod žena se uspostavlja normalan fiziološki odnos cikličnog mjesečnog lučenja dva hromona, estrogena i progesterona. Njihovo oslobađanje kontrolisano je hipofizom, i to putem oslobađanja dva neuropeptida/ FSH i LH. Prvi, odnosno FSH, utječe na sazrijevanje jajne ćelije u jajnicima, pri čemu se oslobađa estrogen u prvoj polovini menstrualnog ciklusa. Zadatak tako oslobođenog estrogena jeste da stimuliše regeneraciju žlijezda i tkiva u sluzokoži materice, što predstavlja prvi korak u pripremi materice za prihvatanje oplođene jajne ćelije.

U drugoj polovini ciklusa uključuje se drugi neuropeptid iz hipofize, LH, koji djeluje na jajnike, ali ovaj put na oblik jajne ćelije koji se naziva ‘žuto tijelo’. Kada mozak oslobodi LH on putem krvi dospijeva do žutog tijela u jajnicima i tamo uslovljava oslobađanje hormona progesterona. Tako oslobođeni progesteron u drugoj polovini ciklusa utječe na povećanje lučenja žlijezda u sluzokoži materice i time završava proces pripremanja materice za potencijalni dolazak oplođenje jajne ćelije iz jajovoda.

Za normalno funkcionisanje reproduktivnog sistema jako je bitna hormonska ravnoteža i harmoničan odnos centara u mozgu i jajnika na periferiji. Upravo biljka maka ima sposobnost djelovanja na centre u mozgu pri čemu direktno utječe na kontrolu rada hipofize putem pozitivne stimulacije njenog predpostavljenog centra-hipotalamusa. Uspostavljanjem ovakve ravnoteže omogućeno je u svakom ciklusu kod žena neometano oslobađanje hormona hipofize koji ima zadatak u stimulisanju jajnika da oslobađaju dovoljne količine ženskih polnih hormona estrogena i progesterona u prvom i drugom dijelu ciklusa.

Kao i kod žena, i kod muškaraca je moguće da dođe do poremećaja normalne ravnoteže u lučenju hormona testosterona, pri čemu na prvom mjestu mozak, tj. hipofiza, oslobađa manje količine neuropeptida LH koji je zadužen za stimulaciju ćelija u testisima, Lejdigove ćelije, koje onda proizvode testosteron. Ovako oslobođen testesteron u testisima utječe na veliki broj funkcija u organizmu muškarca, npr. održavanje normalne količine spermatozoida u testisima.

Sasvim je normalno i razumljivo da za oplodnju nije dovoljno samo obezbijediti dovoljan broj spermatozoida, već je neophodno obezbijediti i njihovo normalno sazrijevanje. Taj posao preuzima hipofiza, oslobađajući heuropeptide.

Djelovanje make ima iste efekte kako kod muškaraca tako i kod žena, sa konačnim ciljem da omogući što bolji odgovor testisa na impulse iz mozga, ali i da obezbijedi bolju funkcionalnost samih testisa, u cilju proizvodnje kvalitetnijih spermatozoida.

IslamBosna

Leave a Reply