Torino: Povrijeđeno 19 policajaca

0

torino-policija-italija-sukobi-studentiDevetnaest policajaca i karabinjera povrijeđeno je u utorak u Torinu, na sjeveru Italije, u sukobu s hiljadama studenata, koji su protestovali protiv održavanja  sastanka G-8 univerzitetskih rektora.

Tokom popodnevnih sati, snage reda sukobile su se u nekoliko navrata s demonstrantima, bezuspješno pokušavajući da ih rastjeraju suzavcima, izvještava AFP.

Studenti su pokušali nasilno da probiju kordon policije, raspoređen oko dvorca Valentino, mjesto susreta G-8, bacajući na policajce kamenice i aparate za gašenje požara.

Sedamnaest policajaca i dva karabinjera lakše je povrijeđeno u sukobima. Dva demonstranta su uhapšena, javila je Ansa.

Studenti su protestirali protiv svjetske ekonomske krize koja je pogodila i univerzitete čije troškove ne žele da plaćaju. Studenti su usput napali i neke banke.

Italija predsjedava ove godine sastankom G-8, skupinom osam najrazvijenijih zemalja svijeta i taj samit će se održati od 8. do 10. jula.

U okviru italijanskog predsjedavanja skupinom G-8, rektor Politehničkog fakulteta u Torinu Francesco Profumo pozvao je zvaničnike 40 univerziteta iz 19 zemalja da razmotre ekonomske i etničke probleme te njihov trajni razvoj.

– Naša inicijativa četiri T, tolerantnost, talenat i tehnologija u Torinu ima smisla, ali je evidentno da postoji opća apatija studenata, rekao je Profumo.

Nemiri u Torinu su “zabrinjavajuće zvono za uzbunu” malo više od mjesec dana pred samit G-8, ocijenio je Cristiano Leggeri, zvaničnik desničarske sindikalne policije UGL.

Izvor: Fena

Leave a Reply