‘Amnesty’ podsjeća na istragu protiv Lagumdžije

0

amnesti_izvjestajBosna i Hercegovina ostala je duboko podijeljena po etničkim linijama, dok se korištenje nacionalističke retorike pojačalo, navodi se u najnovijem izvještaju organizacije “Amnesty International” (AI) o kršenju ljudskih prava.

– Uprkos određenom napretku, ratni zločini počinjeni od 1992. do 1995. su nekažnjeni. Političke nesuglasice između nacionalističkih stranaka koje predstavljaju tri konstitutivna naroda, Bošnjake, Srbe i Hrvate, nastavljene su u vezi s administrativnom podjelom države. Lokalni izbori održani su 2008. i opet su doveli nacionalističke stranke na vlast – ističe se u izvještaju globalne organizacije za zaštitu ljudskih prava.

U raportu se dalje navodi da međunarodna zajednica i dalje ima značajan utjecaj na politički život u BiH. Konstatira se da su OHR, EUFOR i EUPM i dalje prisutni te da je, nakon nekoliko neuspjelih pokušaja, ipak potpisan Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU. Više od 13 godina nakon rata još ima oko 13.000 nestalih. Neuspjela reforma policije nije riješila problem funkcioniranja i odgovornosti policijskih organa.

Izvještaj “Amnesty Internationala” u posebnom dijelu navodi slučaj “alžirske grupe”, podsjećajući da je Kantonalno tužilaštvo u Sarajevu pokrenulo istragu protiv odgovornih za nezakonito hapšenje i deportaciju.

– U junu 2008. Tužilaštvo KS otvorilo je istragu protiv Zlatka Lagumdžije i Tomislava Limova, kao i protiv nekih nižerangiranih javnih zvaničnika zbog njihove navodne uloge u nezakonitom hapšenju i predavanju alžirske šestorke snagama SAD – ističe izvještaj o kršenju ljudskih prava.

Napominje se da su trojica od šest uhapšenih, Ait Idr Mustafa, Boudela Hadž i Muhamed Nešle, oslobođeni iz Guantanama, gdje su proveli više od sedam godina.

– Uprkos naredbi, vlasti BiH prihvatile su samo trojicu i nisu poduzele sve diplomatske mjere da budu oslobođena još dvojica zatvorenika – kaže se u izvještaju.

 

Izvor: Dnevni avaz

Leave a Reply