Intervju: Obamina pokrivena savjetnica

0

daliamogahedIslamBosna.ba – Pročitajte intervju s Dalijom Mudžahid, pokrivenom američkom muslimankom koja je ušla u historiju postavši prva muslimanka u administraciji predsjednika Baracka Obame.

Ona je postavljena u novooformljeni Međuvjerski savjetodavni odbor za koji se administracija nada da će popraviti odnose s muslimanima u SAD-u i širom svijeta.

Porijeklom Egipćanka, Dalia vodi Američki centar za muslimanske studije, istraživački centar koji proučava muslimansko javno mnijenje u svijetu.

U ekskluzivnom intervjuu za IslamOnline.net ona je govorila o svojoj novoj ulozi, izazovima s kojima se suočavaju muslimani, islamofobiji u SAD-u i njenoj ličnoj priči o uspjehu.

•  Kako se osjećate kao prva muslimanka u Obaminoj administraciji?

Zapravo, i nisam prvi musliman. Ima i drugih muslimana u Obaminoj administraciji. Također, nisam ni jedini musliman u Savjetodavnom vijeću Bijele kuće po pitanju vjera i međusobnih odnosa. Pridružila sam se dr. Eboou Patelu kao drugi musliman u Vijeću. Ja sam, međutim, prva muslimanka u ovom Vijeću. Osjećam se vrlo počastvovanom privilegijom što mogu služiti na ovaj način, ali također priznajem i odgovornost koju sam preuzela. Svoju ulogu vidim mnogo više u pogledu onoga što je potrebno uraditi, nego u historijskim postignućima. Vjerujem da se uspjeh tek mora postići.

•   Koja je uloga Vijeća o vjerama i međusobnim odnosima?

Ja sam član Savjetodavnog vijeća Bijele kuće koje se sastoji od 25 članova, a samo Vijeće usmjereno je na nuđenje rješenja za društvene probleme. Rješenja koja imaju izvor u mudrostima vjerskih zajednica. Konkretno, radim u radnoj grupi za međureligijski dijalog i saradnju, grupi koja se sastoji od samo 5 članova. Mi ćemo raditi na preporukama iz našeg domena i onda će ih pregledati veće vijeće, a potom će biti uključene u godišnji izvještaj s preporukama Vijeća samom predsjedniku.

•  Koja je vaša uloga kao savjetnika za islam?

Ne bih baš rekla da sam savjetnik za islam. Radije bih rekla da je moja uloga da prenesem činjenice o tome šta muslimani misle i osjećaju. Svoju ulogu vidim u iznošenju stanja “ušutkane” većine muslimana u Americi i širom svijeta Savjetu kako bi naša razmišljanja bila potaknuta njihovim idejama i mudrošću. Vjerujem da sam izabrana jer je administraciji stalo do toga šta muslimani misle i vjerujem da nas žele saslušati.

•   Koju vrstu savjeta ćete davati Obami u cilju poboljšanja odnosa s muslimanima SAD-a i muslimanima svijeta?

Savjetovat ću ga da sasluša prije svega. Mnogi su tvrdili da su teroristi “kidnapovali islam”. Ne slažem se s tim. Mislim da je islam siguran i uspješan u životima muslimana širom svijeta. To što teroristi preuzimaju vlast jeste zbog muslimanskog negodovanja. Muslimanska zabrinutost za nepravdu je uglavnom odbacivana od strane prethodne administracije ostavljajući vakuum koji su iskoristili ekstremisti. Ovo je stvarno opasna stvarnost za sve nas. Umjesto toga, SAD moraju čuti za postojeće brige muslimana, čak iako se Amerika ne slaže s njihovim percepcijama. Ovakvi problemi više se ne smiju zanemarivati ili ostavljati ekstemistima da ih monopoliziraju.

•   Po vašem mišljenju, na kojim područjima unutrašnje i vanjske politike administracija treba uvesti promjene?

Podnijet ću akcijski plan navedenom prilogu “Promjena kursa” koji  preporučuje 4 područja djelovanja: poštovanje, reforma (politička i ekonomska) i rješavanje sukoba. Kad je riječ SAD-u, preporučila bih da viši članovi administracije krenu na “turneju slušanja” po SAD-u i da čuju nad čim američki muslimani izražavaju svoju zabrinutost. Poput drugih građana Amerike, američki muslimani su zabrinuti za pitanje rasnog profiliranja, diskriminatorsku imigracionu politiku i eroziju građanskih sloboda.

•   Šta mislite o rastućoj islamofobiji u Americi?

Islamofobija u Americi je vrlo stvarna. Gallup je utvrdio da su muslimani među najnepopularnijim grupama u SAD-u i samo nešto više od trećine Amerikanaca kaže da nema nikakvih predrasuda prema muslimanima. To predstavlja ozbiljnu opasnost za Ameriku kao cjelinu. Bolest rasizma je po definiciji pristrasnost u procjeni. To znači da rasizam zamračuje glas prosuđivanja i vodi ljude na nerazumne odluke. On također dijeli naciju i sprečava njeno puno korištenje intelektualnih i kulturnih resursa. Rasizam je razoran. Rasizam je strateški hendikep. Veoma sam ponosna na napredak koji je Amerika preduzela kako bi se borila s ovim problemom kad se radi o odnosu između “crnaca i bijelaca”. Prema istraživanju iz 1956. godine samo 4% Amerikanaca je odobravalo brak između crnaca i bijelaca. Brak iz kojeg je rođen naš predsjednik bio je ilegalan u Virdžiniji kad je on rođen. Danas, 80% Amerikanca odobrava brak između crnaca i bijelaca. Prošle godine Barack Obama je postao prvi predsjednički kandidat demokrata u historiji Virdžinije. Jača smo i pametnija nacija zbog ovog napretka. Naš sljedeći napredak bit će oslobađanje društva od predrasuda prema muslimanima.

•   Prema vašem mišljenju, šta muslimani trebaju preduzeti?

Američki muslimani zaostaju iza drugih Amerikanaca po pitanju njihovog političkog i građanskog učešća, prema našim istraživanjima (National Portrait). Najbolja stvar koji mogu učiniti kako bi ojačali Ameriku jeste da postanu potpuno angažovani u ispisivanju njenog sljedećeg poglavlja uključivanjem i jakim osjećanjem odgovornosti za budućnost svoje zemlje.

•  Koje su nade i težnje američkih muslimana?

Nadam se da će obogatiti Ameriku postajući potpuno angažovani u njenom rastu i razvoju, kao i u njenoj borbi.

•   Recite nam nešto o vašem vlastitom putu napretka kao američka pokrivena muslimanka. S kojim izazovima ste se susretali na tom putu?

Veoma sam počašćena, elhamdulillah. Osjećam da je moja priča jedinstvena američka priča. Odrasla sam u obrazovanoj srednjoj klasi, ali nisam imala posebnih veza ili povlastica. Budući da sam postizala odlične rezultate u školi, bila sam u mogućnosti pohađati vrhunski univerzitet i radila sam tokom ljeta kao inžinjer stažista, tako da sam mogla pomoći u plaćanju računa. Moj ljetni posao je bio u fabrici papira u malom gradu u Wisconsinu. Imala sam samo 19 godina. Rukovodeći tehničari često su me podsjećali da oni rade za mašinama duže nego što sam na zemlji. Mnogi su mi također rekli da sam prvi musliman s kojim su se ikad susreli. Veoma malo žena je radilo u fabrici, tako da sam već i kao žena bila u manjini, a također  sam bila i prva pokrivena žena u cijelom gradu i jedini musliman u fabrici. Naravno da je sve ovo predstavljalo izazov koji me je mnogo čemu naučio. Kad su me ljudi upoznali, postala sam za njih stručnjak, ne žena s mahramom. Nakon koledža i diplomiranja preuzela sam posao u fabrici u vidu stalnog radnog odnosa. Ovakve situacije naučile su me da je živjeti u skladu sa savješću važnije od udobnog povinovanja pravilima okoline. Mislim da mi je ova jednostavna životna lekcija pomogla da uspijem i dala hrabrosti da se suočim s najtežim i obeshrabrujućim situacijama.

Izvor:IslamOnline.net
Prijevod i obrada: IslamBosna.ba

Leave a Reply