Moramo graditi zemlju za kakvu su se oni borili

0

park_sehida_grapskaU prisustvu velikog broja porodica šehida i poginulih boraca, povratnika u Grapsku, te predstavnika vjerskog i političkog života i ratnih heroja, jučer je u organizaciji Medžlisa IZ Doboj i lokalnog džemata u Grapskoj kod Doboja otvoren Park šehida.

Kako je istakao predsjednik mjesne organizacije porodica poginulih boraca – šehida Grapske Safet Alić, kojem su 10. maja 1992. srpske paravojne snage ubile suprugu i dvoje djece, došlo je vrijeme da se obilježi stradanje ovog velikog naselja.

Tada se u Grapskoj počela pisati nova historija. Preživjele žene i djeca su protjerani, a više od 400 muškaraca odvedeno je u logore u Doboju, Gradišci, Manjači, Batkoviću, od kojih se mnogi nikada nisu vratili. U znak sjećanja na ubijene, stanovnici Grapske sakupili su 62 hiljade KM i sagradili Park.

Na gradnji Parka zahvalili su se i član Predsjedništva BiH Haris Silajdžić, potpredsjednik SDA i državni poslanik Bakir Izetbegović, potpredsjednik RS Adil Osmanović, muftija zenički Ejub ef. Dautović, glavni imam Medžlisa IZ Doboj Bajro ef. Džafić i drugi.

– Šehidi Grapske nisu mrtvi. Oni su živi i mi imamo veliki dug prema njima. Zato mi moramo graditi onakvu zemlju za kakvu su se oni borili. Narodi u BiH osuđeni su jedni na druge – da žive zajedno. Sa običnim ljudima se hoćemo pomiriti, ali pomirenja nema sa nasilnicima. Njih treba da stigne pravda i da se nađu tamo gdje im je mjesto – kazao je u obraćanju Izetbegović.

Prije nego što su majke, supruge i djeca šehida otkrile Park šehida, ef. Dautović je potcrtao kako slobodu pamćenja i sjećanje treba njegovati kao što majke njeguje svoju djecu.

– Dobro bi bilo da političari imaju više osjećanja za pravdu, ulema da bude pobožnija, poduzetnici organiziraniji. Tada ćemo svi biti zadovoljniji – kazao je ef. Dautović i sa ostalima proučio dovu šehidima, a potom je klanjan podne-namaz.

Zločinci rade u institucijama RS i BiH

Osmanović je istakao kako pojedinci koji su počinili zločine u Grapskoj 10. maja 1992. godine i danas rade u Općini Doboj, te u institucijama RS i BiH.

– Takve odmah treba izvesti pred sud pravde. Šehidi su za BiH dali sve što su imali, mi o njihovom herojstvu ne smijemo šutjeti – riječi su Osmanovića.

Izvor: Dnevni avaz

Leave a Reply