Evropa treba da prihvati ‘novu Tursku’
Britanski ministar spoljnih poslova David Miliband je tokom zvanične posjete Ankari potvrdio da podržava punopravno članstvo Turske u Evropskoj uniji
, iako se tome oštro protive pojedine članice evropskog bloka.
Miliband je u intervjuu za Reuters istakao da bi članstvo ove muslimanske zemlje Uniji donijelo privrednu dinamiku, pomoglo joj da riješi probleme u pogledu bezbjednosti energenata i uspostavilo čvršće veze između Zapada i muslimanskog svijeta.
“Velika Britanija je više nego ikad uvjerena da je strateška odluka da se podrži pristupanje Turske Evropskoj uniji ispravna odluka. To je dobro i za Evropu i za Tursku”, istakao je Miliband.
Britanski šef diplomatije je rekao da bi Turska trebalo da radi na bržem sprovođenju reformi, ali je istakao da je u posljednjih trideset godina ostvaren značajan napredak i da se stvara “nova Turska”, naglašavajući da bi evropski blok stoga trebalo da bude “otvoreniji” i da prihvati dugoročne koristi koje bi imao od njenog članstva.
Takvo stanovište se kosi sa stavovima francuskih i njemačkih lidera koji smatraju da je ova muslimanska zemlja previše siromašna i kulturno previše različita da bi se uklopila u evropski blok, te da joj treba ponuditi “privilegovano partnerstvo”.
Turska je zahtjev za članstvo u EU podnijela krajem 2005. godine, ali su pregovori u zastoju zbog zabrinutosti u Evropi u pogledu kršenja ljudskih prava, sporog sprovođenja reformi i spora koji ova zvanično sekularna muslimanska zemlja vodi oko podjele Kipra.
Reuters podsjeća da sama Turska ima skromne rezerve nafte i gasa, ali da predstavlja jedan od glavnih koridora između Evrope i energetskih izvora u Kaspijskom jezeru i na Bliskom istoku.
Tanjug