Čečenski problem daleko od kraja (Rupert Wingfield-Hayes)
IslamBosna.ba – Rat nije završen, već se premjestio na drugo mjesto.
Nakon dva rata i 15 godina krvavog konflikta Rusija je objavila kraj svoje “antiterorističke operacije” u Čečeniji. Na površini, ovo se čini kao pobjeda za Kremlj. Službena ruska verzija ide otprilike ovako: Nakon godina teške borbe, teroristička prijetnja u Čečeniji je neutralizirana. Čečenska republika je ponovo u stanju mira, i obnova zemlje je u punom zamahu. Mladi čečenski promoskovski “predsjednik” Ramzan Kadirov rekao je ono što i ruska televizija.Nije se desio niti jedan teroristički napad u 2008. godini, izjavio je. Narod Čečenije je davno zaboravio na rat. Mi se razvijamo, gradimo i obnavljamo ekonomiju republike. Prema tvrdnjama Kadrova ne postoji više od 50-80 pobunjenika, koji se još uvijek nalaze u planinama.
Katastrofa
Prvi ruski rat u Čečeniji, sredinom 90-ih, bio je katastrofa. Hiljade loše obučenih ruskih vojnika je ubijeno kada su pokušali silom preuzeti ovu muslimansku republiku. Nakon dvije godine Moskva je bila prisiljena da pregovara o primirju.
U 1999. godini tadašnji premijer Vladimir Putin pokrenuo je drugu masivnu ofanzivu. U velikim borbama čečenski glavni grad Grozni je pretvoren u ruševine. Više od trećine čečenskog stanovništva je izbjeglo. U 2002. godini UN je proglasio Grozni “najrazorenijim gradom na Zemlji.”
Ali, u isto vrijeme, strategija Kremlja se promijenila. Ključ je bio u prebjegu Moskvi nekoliko moćnih vođa čečenskih klanova. Najvažniji je bio Ahmed Kadirov, bivši muftija čečenske republike. U 2003. godini on je postao predsjednik Čečenije. Njegova taktika je bila da razjedini pobunjenički pokret. Onima koje je mogao ubijediti, ili kupiti, ponuđena je amnestija, te posao u čečenskim sigurnosnim snagama. One koje su odbili su počeli progoniti i ubijati. Godinu dana kasnije Ahmed Kadirov je ubijen u eksploziji bombe na fudbalskom stadionu u Groznom.
Nemilosrdan nasljednik
Na njegovo mjesto Moskva je postavila njegovog sina Ramzana. Bivši pobunjenički borac (prema sopstvenim tvrdnjama, jer vođe čečenskog pokreta otpora ne sjećaju se njegovog učešća, niti učešća njegovog oca u borbama protiv Rusa op.prev), sa vrlo malo obrazovanja, Ramzan Kadirov se dokazao kao brutalni eksponent i borac za moskovske ciljeve. Komandovao je privatnom plaćeničkom armijom poznatom kao “kadirovisti”. Optužen je od mnogobrojnih grupa za ljudska prava, poput Memoriala, za sistematska zlostavljanja, otmice, mučenja i ubistva. U zadnjih osam godina hiljade mladih Čečena, muškaraca i žena, je nestalo.
Danas, sa 32 godine, Ramzan Kadirov je čečenski predsjednik. Ovom malom republikom vlada strahom i terorom. Prošle godine grupe za ljudska prava izvijestile su o početku nove kampanje nasilja protiv onih koji se sumnjiče za pomaganje ili namjeru da pređu “pobunjenicima”. Grupe maskiranih revolveraša, prema izvještajima, pale kuće onih familija čiji mladići su “otišli u šumu” (op.prev. priključili se čečenskim borcima za nezavisnost i slobodu).
Sam Kadirov je je na čečenskoj televiziji otvoreno upozorio: Familije onih koji su u šumama su kolaboratori u njihovim zločinima. U isto vrijeme Moskva ulaže stotine miliona dolara u obnovu Čečenije. Glavni grad Grozni se uzdigao iz ruševina velikom brzinom. U centru je nova velika džamija, jedna od najvećih u Europi.
Problem ostaje
Ali ako su Moskva i njihovi lokalni saveznici “uspjeli” u pacifiziranju Čečenije, njihovi problemi su daleko od kraja. Sam Kadirov je priznao da nezaposlenost u Čečeniji iznosi preko 50%. To znači da postoje deseci hiljada mladih ljudi bez ikakvih prihoda i posla. I rat nije završen, već se premjestio na drugo mjesto. Na istoku, u republici Dagestan,nedavno je 21 osoba ubijena u trodnevnoj bici između ruskih trupa i pobunjenika.
Na zapadu, u maloj republici Ingušetiji, nasilno pobunjeništvo je u porastu. Ali postoji još jedna briga za Moskvu. Lokaliziranjem konflikta u Čečeniji Kremlj je razvio golemu ličnu moć Ramzana Kadirova. On često ističe svoju apsolutnu lojalnost svojim mentorima u Kremlju. Ali, u isto vrijeme rukovodi Čečenijom kao svojom imovinom. Neki u Moskvi se pitaju dokle će ta lojalnost trajati.
Napisao: Rupert Wingfield-Hayes
Izvor: BBC
Prijevod i obrada: IslamBosna.ba