Nedodirljivi silovatelji u iračkoj policiji

0

iracka_policijaIslamBosna – Salman (nije njegovo pravo ime) kaže da je zatvoren, premlaćivan, silovan i ponižavan mjesecima. Njegovi zlostavljači, prema njegovim tvrdnjama, nisu bile zloglasne bande ili naoružane milicije, nego oni koji su ga, po zakonu, trebali štititi. „Premlaćivan sam četiri puta sedmično, i ponekad sam ostajao unutra cijelu noć, u sobi, gdje su me ispitivali i mučili,“ izjavio je ovaj mladi čovjek za IslamOnline.net, prisjećajući se svog devetomjesečnog boravka u policijskom pritvoru.

„Nakon jednog mjeseca…počeli su me svake sedmice silovati,“ dodao je na kraju sa bolnim pogledom. Salman je bio zatvoren devet mjeseci bez da mu je rečeno zbog čega, a nije mu bila dozvoljena ni posjeta odvjetnika, bez obzira na fanatične napore njegove familije  da sazna gdje se on nalazi. On kaže da su strahote počele od prvog dana njegovog boravka u pritvoru, ali je rutinsko silovanje ono što izjeda njegovu dušu.

„Uvijek je bio jedan koji je držao pušku uperenu u moje lice, dok su me druga dvojica silovala, i imao sam osjećaj da ću živjeti takav život dok ne umrem u zatvoru,“ priča Salman sav u suzama. „Počeo sam moliti Boga da mi oduzme život.“ Napokon, njegove patnje su došle do kraja nakon što je njegova familija platila 9.000$ da bi ga pustili iz pritvora.

„Na dan kada su me pustili, ti isti silovatelji su me otpratili do glavne kapije i zaprijetili mi da će, ako se usudim ikome ispričati ono što se desilo, moja majka i sestre biti iduće.“ Postoji oko 560.000 policijskog osoblja u Iraku, i još oko 3.500 koji se treniraju u pet policijskih akademija.
Ali čak i nakon oslobađanja, Salmanove noćne more su daleko od kraja i on osjeća da će nositi ožiljke sve do kraja svoga života. „Bilo je to preteško za muškarca koji se trebao oženiti za koju sedmicu, da mu se tako uništi njegova čast.“ Ono što je još tragičnije, lokalne grupe za ljudska prava kažu da je Salman samo jedan od stotina, ako ne i hiljada, slučajeva policijskog zlostavljanja.

irak_zlostavljanje„Žrtve takvih zlostavljanja dolaze u naše urede, potpuno psihički slomljeni“ rekla je Hana Zuhair, glasnogovornica Zatvoreničke asocijacije za pravdu. „Mnogi od njih su pokušali samoubistvo, ali nijedan policijski oficir nije optužen zbog onoga što je uradio.“ Zuhair, čija organizacija se bori za prava zatvorenika, sjeća se slučaja jednog 18-godišnjaka koji je takođe bio žrtva silovanja.
„On je silovan u zatvoru nakon što je uhapšen na ulazima fakulteta zbog toga što je hodao sa osobom koja je ličila na terorista.“ Čak i vladini dužnosnici priznaju da je seksualno zlostavljanje zatvorenika postalo učestalo među policijskim osobljem. U mnogim slučajevima policajci dođu kući tražeći od žene zatvorenika da ih prate zbog toga što će im muževi biti pušteni.

„One su presretne zbog te vijesti i, u većini slučajeva, ne traže pratnju nekog muškog rođaka da ide sa njima,“ govori jedan viši dužnosnik, pod uslovom anonimnosti. „Kada uđe u vozilo, njoj se zaprijeti da ako ne bude surađivala, njen muž će osjetiti posljedice toga u zatvoru.“ Nedavno je procurio snimak sniman mobilnim telefonom na kojem se vidi kako policajac siluje ženu u Faludži. Istraga je otkrila da je žena bila drogirana nakon posjete svome mužu koji je bio u zatočeništvu.

Nedodirljivi

Ono što je još gore jeste da ova policijska zlostavljanja prolaze nekažnjeno. „Ponekad osjećam da su mi vezane ruke pošto ne možemo podići optužnicu protiv policajaca”, kaže El-Barack, dužnosnica Ministarstva za ljudska prava. Ona objašnjava da u većini slučajeva niti žrtva niti svjedoci se neće složiti da podignu optužnicu protiv počinitelja, bojeći se da će doživjeti reprizu silovanja, oni sami ili neko iz njihove familije.

irak_zlostavljanje2Ali Ramizi, viši dužnosnik MUP-a, se slaže. „Ponekad je teško saznati ko je odgovoran pošto je žrtva previše uplašena da bi priznala, ili da bi bila svjedok na sudu.“ Čak i policajci koji se protive takvim djelima svojih kolega su previše uplašeni da progovore.

„Žalim zbog onoga što neke od mojih kolega rade, ali borba protiv njih bi samo učinila kraćim moj put prema grobu,“ izjavio je za IOL lokalni policajac u Bagdadu, tražeći da ga ne imenuju.
„Ako bi progovorio o onome što se dešava u zatvorima, moja familija bi bila ta koja bi pretrpjela posljedice.“

Ali Zuhair, borac za ljudska prava, insistira da mora postojati način da se policijsko osoblje odgovorno za silovanja dovede pred lice pravde. „Mi govorimo o grupama ljudi koji bi trebali da nas štite, ali umjesto toga oni premlaćivaju, siluju i hapse nevine Iračane. To je neprihvatljivo,“ kaže ona. „Kad se te žrtve pretvore u teroriste, vlada ne vidi da su imali razloga za to.“

Izvor: Afif Sarhan, IOL
Prijevod i obrada: IslamBosna.ba

Leave a Reply