Bh. propisi o proizvodnji i preradi mesa nisu u skladu s direktivama Evropske unije. Osim toga, pravilnici su stari i neažurirani, što onima koji proizvode, obrađuju i prodaju meso daje prostora za manipulaciju, upozoravaju udruženja potrošača.
Kako kaže Mesud Lakota, sekretar Udruženja za zaštitu interesa potrošača Sarajevskog kantona, nije rijedak slučaj da zbog toga građani BiH jedu i meso kojeg se druge zemlje “kutarišu”.
Prema Lakotinim riječima, radi se o mesu koje se u drugim zemljama drži u dubokim komorama, a rješavaju ga se zbog poštivanja standarda ili isteka roka.
“Zemlje EU i Južne Amerike mijenjaju svoje rezerve od prije deset godina. U većini slučajeva one to meso bacaju, ali nerijetko i prodaju. Naši trgovci to kupuju, koliko sam čuo, po 2,6 KM za kilogram. Meso se dalje kod nas sasvim normalno koristi u brzoj hrani, ćevapima, burecima… Pravilnici bi trebali regulirati takve situacije” – kaže Lakota.
Zbog starih propisa o kvalitetu mesa i proizvoda od njega, problema ima i Federalna veterinarska inspekcija.
“Veći nam problem predstavlja nedosljedna primjena propisa pri veterinarsko-zdravstvenim pregledima u proizvodnim objektima, klaonicama koji su najvećim dijelom rezultat neriješenog uklanjanja animalnog otpada” – objasnili su nam u veterinarskoj inspekciji.
Papir sve trpi
Lakota kaže da meso u mnogim slučajevima ima odgovarajuće papire i deklaracije koji se podudaraju s činjeničnim stanjem.
“Meso koje je staro po pet, deset godina oni će prikazati kao sasvim normalno” rekao je Lakota
Izvor: Dnevni avaz