Šesnaest godina od ustaškog zločina u Ahmićima
Navršilo se 16 godina od stravičnog ustaškog zločina u selu Ahmići kod Viteza. Rano ujutro, 16. aprila 1993. godine, u napadu specijalne postrojbe Džokeri Hrvatskog vijeća obrane, ubijeno je više od stotinu bošnjačkih civila.
Žrtve ističu da još nisu pronašle sva tijela ubijenih. Prema riječima Elvedina Kerme, predsjednika Udruženja “16. april”, od 116 ubijenih, među kojima je bilo izbjeglica iz drugih krajeva BiH, 31 tijelo u Visokom čeka na identificiranje, a za posmrtnim ostacima 15 ubijenih još se traga. Pred džamijom u Ahmićima izložene su fotografije ovog gnusnosg masakra.
Civilne žrtve u Ahmićima
Jedan mladić koji na jednom blogu komentariše pod nadimkom HVO protestvovao je da sam naveo neistinu da su u Ahmićima poubijana djeca.
Nažalost to je istina.
Sjećam se ko sad reportaže BBC-a iz Ahmića i kako onaj komandant britanskih snaga (Stewart) kune, psuje one koji su to učinili.
Kamera onda prilazi kućnom pragu, ulazi u prostoriju a tamo ugljenisana tijela – odrasli i defnitivno djeca.
Ako su me i oči varale, i ako mi je mozak izlapio u proteklih petnaest godina onda barem ova optužnica nije: UN.org
Navod iz optužnice:
7. Za vrijeme napada, grupe vojnika HVO-a išle su od kuće do kuće ubijajući i ranjavajući civile bosanske Muslimane i paleći kuće, hambare i stoku. Ova ofenziva, koja je trajala nekoliko dana, bila je visoko koordinirana vojna operacija u kojoj su sudjelovale stotine vojnika HVO-a.
8. Kad su snage HVO-a 16. aprila 1993. napale sela i gradove u Lašvanskoj dolini, selo Ahmići pretrpjelo je ubijanja i razaranja velikih razmjera. Ahmići se nalaze otprilike 5 kilometara istočno od Viteza i prije napada u selu je živjelo otprilike 466 stanovnika, od toga otprilike 356 Bošnjaka i 87 bosanskih Hrvata. Nakon napada u Ahmićima nije ostao živjeti niti jedan Bošnjak.
9. ZORAN KUPREŠKIĆ, MIRJAN KUPREŠKIĆ, VLATKO KUPREŠKIĆ, DRAGO JOSIPOVIĆ, DRAGAN PAPIĆ i VLADIMIR ŠANTIĆ pomogli su u pripremanju aprilskog napada na civile Ahmića-Šantića time što su: sudjelovali u vojnoj obuci i naoružali se; evakuirali civile bosanske Hrvate noć prije napada; organizirali vojnike HVO-a, oružje i municiju u i oko sela Ahmići-Šantići; pripremali svoje domove i domove svojih rođaka kao polazna mjesta i lokacije s kojih je pucano za vrijeme napada; i krili od drugih stanovnika da predstoji napad.
10. Napad HVO-a na Ahmiće-Šantiće bio je usmjeren na kuće, štale, suše i stoku civila bosanskih Muslimana. HVO je prvo iz daljine granatirao Ahmiće-Šantiće, a zatim su grupe vojnika išle od kuće do kuće napadajući civile i njihovu imovinu i koristeći zapaljive svjetleće metke i eksploziv. Vojnici HVO-a su namjerno i sistematski pucali na civile bosanske Muslimane. Vojnici HVO-a zapalili su gotovo svaku kuću bosanskih Muslimana u Ahmićima-Šantićima.
11. U i oko Ahmića-Šantića ubijeno je otprilike 103 civila bosanskih Muslimana. Od 103 ubijenih, otprilike 33 su bili žene i djeca. Vojnici HVO-a razorili su otprilike 176 kuća bosanskih Muslimana u Ahmićima-Šantićima, kao i dvije džamije.
I po riječima sudije:
Zločin u Ahmicima nije bio borbena operacija vecć dobro planirano i dobro organizirano ubijanje bošnjačkih civila. Ono što se dogodilo u tom selu 16. aprila 1993. godine ušlo je u povijest kao jedna od najstrašnijih ilustracija nečovječnosti.
Izvor: Bnet Press