Anketa: Američko viđenje islama

0

noor_by_morwilwarinIslamBosna.ba – Više od polovine Amerikanaca, iako ne poznaje osnove islama, već ima negativan stav prema islamu, i mišljenja je da islam podržava nasilje, izneseno je u novoj anketi Washington Post ABC Newsa.

Postoji još veliko nepoznavanje druge svjetske najveće religije, 55% anketiranih je izjavilo da nemaju osnovno znanje o učenju i vjerovanju islama, stoji u sažetku ispitivanja objavljenog u ponedjeljak.

Većina je izjavila da ne poznaje nijednog muslimana.

Prema ovoj najobimnijoj anketi od 2001. godine, oko polovine ispitanika, 48%, izjavilo je da ima negativne poglede na islam, navodi list.

Gotovo troje od 10-29% izjavilo je da vidi postojeći islam u zagovaranju nasilja nad nemuslimanima.

Kao i prethodne, i ova anketa je pokazala da je neupućenost glavni razlog sumnjičenja.

Kod oko 53% onih koji imaju znanje o islamu postoji vjerovatnoća da ga smatraju miroljubivim.

Slični zaključci postoje i za one koji već poznaju nekog od muslimana.

Nedavno istraživanje istraživačkog centra Pew pokazalo je da većina Amerikanaca zna vrlo malo o islamu.

Iako nepostoje službene brojke, vjeruje se da u Americi živi približno oko 7 miliona muslimana.

Uprkos njihovim negativnim stavovima, većina Amerikanaca podržava Obamin plan u nastojanju poboljšanja odnosa sa muslimanskim svijetom.

Tokom inauguracionog govora Obama je, također, istakao da će Amerika pružiti ruku, ukoliko vođe muslimanskih zemalja otvore pesnicu.

Gotovo trećina ispitanih izjavila je da vjeruje da će Obama u postizanju bližih odnosa sa muslimanskim zemljama “otići daleko”, dok je 9% reklo da je vjerovatno da neće otići dovoljno daleko.

Gotovo polovina republikanaca ima mišljenje da je Obama sposoban da unaprijedi odnose, dok velika većina demokrata i nezavisnih smatra da će nastaviti sa održavanjem istog odnosa, da neće biti nikakvih pomaka.

Republikanci imaju negativnije stavove prema islamu, njih 6 od 10 imaju negativne stavove, u usporedbi sa 4 od 10 demokrata i nezavisnih. Među konzervativnim republikancima, 65% njih smatra islam negativnim. Kod liberalnih demokrata stav je drugačiji, 60% smatra islam pozitivnim.

Ova podjela među sljedbenicima partija je, također, očita po pitanju da li postojeći islam podstiče neprijateljstvo prema nemuslimanima, gdje su republikanci izričitog stava da podstiče, dok duplo manje demokrata ima isto takvo mišljenje. Gotovo polovina konzervativnih republikanaca vidi islam kao pokretača nasilja.

Shvatanje islama kao mirnoljubive vjere najzastupljenije je među nereligioznim Amerikancima, od kojih oko dvije trećine ima takvo stanovište. Među katolicima, 60% vidi postojeći islam kao miroljubiv, dok 55% svih protestanata smatra isto, ali se taj omjer spušta na 48% među bijelim evangelističkim protestantima.

Postoje duboke podjele u percepciji islama među mlađim i starijim Amerikancima: oko 65% mladih i 39% starijim osoba smatra islam miroljubivim.

U anketi od 11. marta, koju je sprovela Pew agencija, 11 % Amerikanaca pogrešno je identifikovalo Obamu kao muslimana.

Iznenađujućih 81% Amerikanaca u navedenoj anketi smatra važnim Obamin pokušaj poboljšanja odnosa SAD i muslimanskih naroda; 46% izjavilo je da je to ‘vrlo važno, prenosi ABC News.

Obama je upravo završio svoju dvodnevnu posjetu Turskoj, prvoj muslimanskoj zemlji koju je posjetio od stupanja na dužnost u januaru.

SAD nije i neće nikada biti u ratu sa islamom, izjavio je on u turskom parlamentu.

Administracija je obećala da će okrenuti novi list u američkim odnosima s muslimanskim svijetom nakon osam teških godina pod njegovim ratobornim prethodnikom Georgeom W.Bushom.

Tokom svog inauguracionog govora Obama se zavjetovao da će nastojati pronaći i poboljšati odnose s muslimanskim svijetom.

Njegov državni sekretar, Hillary Clinton, u svom prvom putovanju u cilju poboljšanja opšte slike SAD-a, posjetila je Indoneziju, najveću zemlju na svijetu po broju muslimana.

Pod Bushovim režimom, američko-muslimanski odnosi bili su vrlo slabi.

Njegova invazija na dvije muslimanske zemlje, Afganistan i Irak, povećala je pritisak na već uzdrmane odnose.

U ponedjeljak je Obama izjavio da njegova administracija već naširoko nastoji poboljšati odnose sa muslimanskim zemljama.

Slušat ćemo pažljivo, premostit ćemo nerazumijevanja… Poštovat ćemo, pa čak iako se ne slažemo.

IslamBosna.ba

Leave a Reply