Zbog narušavanja ugleda Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) i težih povreda radne dužnosti, direktor Agencije Mirko Lujić zatražio je od Vijeća ministara Bosne i Hercegovine da razriješi dužnosti pomoćnika za Kriminalističko-istražni odjel SIPA-e Dragana Lukača, navodi se u dopunjenom izvještaju koji je Lujić prije nekoliko dana dostavio Zajedničkoj komisiji za odbranu i sigurnost BiH, a koji nosi oznaku tajnosti.
Nalog tužioca
Na zahtjev direktora SIPA-e, kako se navodi u izvještaju, Odjel za unutrašnju kontrolu konstatirao je da su “postupajući po informacijama o mogućim nepravilnostima pri realizaciji investicionih i privatizacionih projekata u RS, Tužilaštvo BiH i SIPA u julu 2008. godine formirali istražni tim u cilju provjere navoda iz informacije o počinjenom krivičnom djelu protiv više osoba iz RS (uključujući i premijera Milorada Dodika)”.
– Nadležni tužilac 12. januara 2009. godine dostavio je Agenciji naredbu da dostavi izvještaj o preduzetim mjerama i radnjama te o prikupljenim saznanjima i dokazima. I pored različitih mišljenja članova istražnog tima, načelnik Kriminalističko-istražnog odjela 17. februara je potpisao i osigurao dostavljanje Tužilaštvu BiH izvještaja o počinjenom krivičnom djelu protiv većeg broja osoba iz RS, a da o tome nije obavijestio direktora Agencije – piše u Lujićevom dopunjenom izvještaju.
Dalje se navodi da je propuštanjem obaveze izvještavanja direktora o podnošenju izvještaja izostala mogućnost adekvatne reakcije na medijske napise, što je dovelo do negativnih komentara na rad Agencije. Ističe se da je propuštena i mogućnost blagovremenog i ispravnog informisanja javnosti, kao i koordiniranog postupanja Agencije s Tužilaštvom BiH. U izvještaju se napominje da ovakav propust ima obilježja teže povrede radne dužnosti.
Zbog konstatiranih težih povreda radne dužnosti, Odjel za unutrašnju kontrolu Agencije 6. marta je pokrenuo disciplinski postupak protiv Lukača i taj postupak još nije okončan.
Imajući u vidu da je ovime onemogućeno direktoru da rukovodi i usmjerava obavljanje poslova iz nadležnosti SIPA-e i da osigurava pravilno izvršavanje smjernica i naloga tužioca te imajući u vidu da je Lukač na ovu poziciju imenovan odlukom OHR-a, Lujić je zatražio smjenu Lukača, o čemu se Vijeće ministara BiH još nije izjasnilo.
– Koliko mi je poznato, Vijeće ministara BiH još nije dobilo dopunjeni izvještaj, tako da vam ne mogu reći kada će biti razmatran – kratko nam je jučer rekao Zvonimir Kutleša, generalni sekretar Vijeća ministara BiH.
Ni članovi Zajedničke parlamentarne komisije za odbranu i sigurnost jučer nam nisu mogli reći kada će se Lujićev dopunjeni izvještaj naći na dnevnom redu Komisije.
Prijedlog rješenja
– Taj izvještaj tretiran je kao strogo povjerljiv i on svim članovima Komisije ponaosob treba biti dostavljen. Uz njega bi trebao doći i izvještaj Vijeća ministara BiH, od kojeg se očekuje analiza i prijedlog rješenja. Nakon što ih dobijemo, izvještaje ćemo razmatrati na prvoj narednoj sjednici – kazala je članica Komisije Dušanka Majkić, dodajući da Lujićev dopunjeni izvještaj još nije vidjela.
Na koncu je zaključila da bi bilo logično zatražiti smjenu svih onih oko njega (Lujića, op. a.) koji su radili na nezakonit način.
Više nam nije mogao reći ni potpredsjednik Komisije Šefik Džaferović, uz opasku da se radi o tajnom dokumentu.
Lukač ne zna za zahtjev za smjenu
Pomoćnik direktora SIPA-e Dragan Lukač jučer je za “Dnevni avaz” izjavio da nema informacija o zahtjevu za smjenu te da ne želi komentirati te navode.
– Mogu vam reći samo da mene ne imenuje direktor Agencije, već Vijeće ministara BiH. Stoga ne bih komentirao bilo kakve zahtjeve – kaže Lukač.
Izvor: Dnevni Avaz