Uz novu opremu operacije jetre postale su rutinske

0

kosevo-klinicki-centarAbdominalna hirurgija Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, nakon više godina zapuštenosti, ovih dana dobiva sliku moderne klinike, opremljene najsavremenijim aparatima.

Vidljivi rezultati

Po dolasku na mjesto šefa klinike zatekao sam loše stanje u smještaju, opremi i organizaciji rada. Napravljen je program budućeg razvoja klinike za šta smo dobili podršku direktora KCUS-a dr. Farisa Gavrankapetanovića i kompletnog menadžmenta. Već sada su vidljivi rezultati naših napora – kaže šef Abdominalne hirurgije prof. dr. Zuvdija Kandić.

Do sada je adaptirano 70 posto prostora klinike, a uređenje se nastavlja. Puno se, kako dodaje dr. Kandić, uradilo i na edukaciji kadra. Zaposlena su tri hirurga, dok su dva primljena na specijalizaciju. Na Abdominalnoj klinici postepeno se uvode i zahvati transplantacije jetre, a dva ljekara već su poslata u inozemstvo na edukaciju.

Kao jedan od najvažnijih segmenata razvoja klinike, dr. Kandić vidi u uvođenju novih skoro neinvazivnih metoda liječenja jetre.

Riječ je o radiofrekventnoj metodi resekcije jetre. U posljednja tri mjeseca imali smo 20 takvih operacija koje su sada rutinske. Osim toga, nabavili smo i aparat za ablaciju tumora, aparat za argon koagulaciju, najmoderniji laparoskopski stub s endoskopijom. Sa novim metodama i aparatima operacije koje su nekada trajale i po 12 sati sada se rade za tri do četiri sata – naglašava dr. Kandić.

Korekcija cijena

On smatra da ranije formirane cijene teških operacija ne odgovaraju trenutnoj situaciji te ističe da bi trebalo izvršiti njihovu korekciju.

Kod nas jedna teška operacija košta 380 KM, dok u zapadnim zemljama iznosi najmanje 100.000 eura. Nova ulaganja traže nove cijene tako da mislim da bi po tom pitanju nešto trebalo uraditi – kaže dr. Kandić.

Prema njegovim riječima, obavljena je i reorganizacija rada zbog prelaska na tercijarni nivo zdravstvene zaštite. Umjesto ranije raspodjele na šest odjela C1, C2, C4, C5, C9 i ambulantne hirurgije, formirani su odjeli za ezofagogastričnu hirurgiju, za hepatobilijarnu hirurgiju sa dva odsjeka za jetru i pankreas i Odjel za transplantaciju. Tu su još i Odjel za hernije, te za koloproktološku hirurgiju, zatim Odjel ambulante i dijagnostike i eksperimentalne hirurgije.

Prvi videolink operacije pankreasa

Prošle godine, ističe dr. Kandić, na Abdominalnoj hirurgiji obavljeno je 2.300 operacija. Stopa operativne smrtnosti je 1,8 posto, dok je stopa smrtnosti na klinici nešto iznad dva posto. Dr. Kandić ističe i da je u saradnji s kolegama iz Norveške jučer urađen prvi edukativni videolink laserske operacije pankreasa.

Izvor: Dnevni avaz

Leave a Reply