Srbija: Slučaj ‘Dobrovoljačka’ se politizuje
Navodi da je Srbije prekršila Rimski sporazum izdavanjem rješenja o provođenju istrage i određivanja pritvora za 19 lica iz BiH zbog napada na kolonu JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, maja 1992. godine, predstavljaju dalju politizaciju ovog slučaja, rečeno je u Tužilaštvu za ratne zločine Srbije.
Isti izvor navodi da se o primjeni odredbe Rimskog sporazuma može govoriti kada postoji optužnica, a u ovom slučaju je riječ o zahtjevu za sprovođenje istrage.
Ovde nije reč o optužnicama, već o zahtevu za sprovođenje istrage. Očigledno je da su pobrkane procesne faze. Dakle, kada optužnica postoji, tada se može govoriti o primeni odredbe Rimskog sporazuma, ističu iz Tužilaštva za ratne zločine Srbije.
Član Predsjedništva BiH Haris Silajdžić izjavio je juče da bi građani BiH koje su, kako je rekao, Tužilaštvo i Vlada Srbije stavili na spisak, bez konsultovanja Haškog tribunala trebalo da se suzdrže od putovanja u Srbiju, zbog nedavnog rješenja o provođenju istrage i određivanja pritvora za 19 lica iz BiH zbog napada na kolonu JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, maja 1992. godine.
Postoji Rimski put i Međunarodni rimski sporazum koji su potpisali predsjednici država, i prema tom sporazumu ne mogu se preduzimati ovakve mjere prije konsultovanja Haškog tribunala. Očigledno to se čini, a imamo pozive na dobre međudržavne odnose, rekao je Silajdžić.
Istražni sudija Vijeća za ratne zločine Okružnog suda u Beogradu donio je nedavno rješenje o sprovođenju istrage i određivanju pritvora za 19 lica iz BiH, među kojima je i Ejup Ganić, zbog napada na kolonu JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, maja 1992. godine.
Donesena je i naredba za raspisivanje potjernice po kojoj postupa MUP Srbije.
Izvor: Svevijesti.ba