Srbija ne odustaje od hapšenja bh. patriota
Ambasada BiH u Beogradu jučer ponovo zatražila dostavljanje informacija…
Ministarstvo vanjskih poslova BiH jučer je putem Ambasade BiH u Beogradu ponovo zatražilo informacije o raspisivanju potjernica za 19 bh. državljana zbog navodnog počinjenog ratnog zločina u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu.
Slučaj “Jurišić”
MVP ne raspolaže informacijom da su raspisane međunarodne potjernice za državljanima BiH, jer postupak pribavljanja saglasnosti od Ministarstva pravde Srbije nije okončan, kao ni aktivnosti na prikupljanju neophodnih informacija i utvrđivanju identiteta, saopćeno je u MVP-u.
Odmah po prvom saznanju, kako pojašnjavaju u ovoj instituciji, MVPBiH je putem Ambasade BiH u Beogradu od MVP Srbije zatražio da hitno dostave potpune informacije u vezi s otvaranjem istrage protiv 19 državljana naše zemlje.
Ambasada BiH u Beogradu uputila je 26. februara notu kojom je zatražena ova informacija, a jučer je ponovno upućena urgencija, kažu u MVPBiH, potvrđujući da je moguće da državljane BiH može zadesiti sudbina Ilije Jurišića, ako se nađu na teritoriji Srbije za vrijeme dok je raspisana potjernica.
Međutim, isto tako je istaknuto da izjave ministra pravde RS Džerarda Selmana nisu povod za razgovore dva ministarstva vanjskih poslova, već da su to unutrašnja pitanja za institucije BiH koje se bave pitanjima sigurnosti.
Izjava RTRS-u
A, dok sigurnosne institucije BiH ne reagiraju, Tužilaštvo Srbije ne odustaje od namjere da 19 bh. patriota dovede pred Okružni sud u Beogradu. Tome u prilog govori i nova izjava glavnog srbijanskog tužioca Vladimira Vukčevića RTRS-u da “Srbija ne može preći preko zločina u Dobrovoljačkoj i da zbog toga Vijeće za ratne zločine vodi postupak u kojem će se utvrditi relevantni dokazi za osudu sudionika”.
Vukčevićevih optužbi nije ostalo pošteđeno ni bh. pravosuđe za koje je izjavio da opstruira procese protiv ratnih zločinaca, posebno kada su u pitanju “sudionici u zločinu u Dobrovoljačkoj ulici i Tuzlanskoj koloni”.
Vukčević je također ustvrdio da su potjernice raspisane protiv nekoliko sudionika događaja u Dobrovoljačkoj, obavezujuće za sve zemlje članice Interpola.
Druga je stvar da li su te zemlje prema svojim zakonima obavezne da zločince izruče pravosuđu druge zemlje, rekao je Vukčević.
Reakcija Tužilaštva BiH
Reagirajući na navode Vukčevića, glasnogovornik Tužilaštva BiH Boris Grubešić izjavio je jučer da o efikasnosti bh. tužilaštva govori podatak da su za period od tri godine podignute optužnica protiv 108 osoba za ratne zločine.
Kada je riječ o procesuiranju predmeta ratnih zločina u regionu, naše nije da o tome govorimo. Profesionalna etika nam također ne dozvoljava da govorimo o pojedinačnim predmetima za ratne zločine. Na predmetima koji se odnose na ratne zločine počinjene u BiH treba raditi Državno tužilaštvo, kazao je Grubešić.
Izvor: Avaz