Prijeti li Evropi stvaranje nove željezne zavjese?

0

zeljezne_zavjesaVanredni samit EU rezultirao je jasnim odbijanjem zahtjeva da se formira poseban fond namijenjen zemljama Istočne i Srednje Evrope koje su teško pogođene finansijskom krizom. No, obećano je pružanje pojedinačne pomoći.

Bila je to pobjeda njemačke kancelarke Angele Merkel, a poraz  mađarskog premijera Ferenc Gyurcsany. Na samitu u Briselu je dogovoreno da zbog finansijske krize, EU neće formirati specijalni fond za pomoć zemljama Istočne Evrope. Predsjednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso kaže da svaka od deset istočnoevropskih zemalja ima druge probleme, zbog čega nije potreban zajednički paket. Istovremeno se svaka zemlja pojedinačno može obratiti za pomoć. “EU neće ni jednu zemlju ostaviti na cjedilu”, izjavio je češki premijer i trenutno predsjedavajući vijećem EU Mirek Topolanek.

 

Odlučnost bogate i strah siromašne Evrope

 

Mađarski premijer Gyurcsanya je za zemlje Srednje i Istočne Evrope tražio formiranje fonda koji bi iznosio najmanje 160 milijardi eura.Ukoliko istočnoevropske zemlje ne dobiju neophodnu pomoć, moglo bi doći do podjele Evrope”, upozorio je mađarski premijer: “Ne smijemo dozvoliti podizanje nove željezne zavjese i podjelu Evrope.

 

angela_merkelNjemačka je bila protiv mađarskog zahtjeva. Kancelarka Angela Merkel je rekla da se sve istočnoevropske zemlje ne nalaze u istoj situaciji u kojoj je Mađarska.Upravo na primjeru Mađarske smo pokazali da pomažemo zemlji koja se nađe u nevolji. Međutim, ista situacija nije u svim zemljama srednje i istočne Evrope.

 

Odoliti egoizmu

 

Poljski premijer Donald Tusk je govorio u ime novih zemalja članica EU i izrazio njihovu bojazan da će ih bogate zemlje ostaviti na cjedilu.Svi želimo da Evropa odoli protekcionizmu i egoizmu. Želimo da Evropa bude ujedinjena i da svi osjete slobodu unutrašnjeg tržišta što predviđa evropski ugovor. Želimo da Komisija ima podršku svih članica tako da može nadgledati da li se neka od članica pridržava dogovorenih pravila.

 

Samit je sazvan u vrijeme međusobnih optužbi da protukrizne mjere pojedinih zemalja predstavljaju protekcionizam i štete jedinstvenom unutarnjem tržištu.

 

Izvor: Fena

Leave a Reply