Muslimanske organizacije vrlo pažljivo razmatraju da prekinu sve odnose s vladinim agencijama kako bi Agenciji pružile prostor da preformuliše svoje odnose o načinima na koji tretira muslimansku zajednicu, izjavio je Nihad Avad, izvršni direktor Vijeća o američko-islamskim odnosima (CAIR).
Jedanaest najistaknutijih muslimanskih grupa u zemlji je 11. marta izdalo zajedničku izjavu zahtijevajući od FBI da preispita svoju politiku prema američkim muslimanima i muslimanskim grupama.
Ukoliko se FBI ne bude ponašao pošteno i pravedno prema svakoj američko-muslimanskoj organizaciji, onda muslimanske organizacije, džamije i pojedinci neće imati drugog izbora nego da razmotre obustavljanje svih aktivnosti s uredima FBI, agentima i drugim osobljem, navodi se u izjavi.
Ova moguća obustava, naravno, neće se odraziti na našu nepokolebljivu dužnost obavještavanja o krivičnim djelima ili prijetnjama nasiljem našem narodu.
Potpisnici su naglasili da ovakva odluka nije ni jednostavna ni lahka, ali je svakako neizbježna.
Radimo to s ciljem kako bismo skrenuli pažnju vlade na nerazuman i nepravedan tretman prema muslimanskoj zajednici i kako bismo im dali vremena, prostora da naprave promjene, izjavio je dr. Aga Sahi, predsjednik Američke muslimanske radne grupe za građanska prava i izbore (AMT).
Hatem Bazian, predsjednik organizacije Američki muslimani za Palestinu (AMP), stacionirane u Kaliforniji, je također povezao njihovu odluku s ‘načinom na koji se FBI ponaša prema muslimanskoj zajednici u Americi’.
Sada sve organizacije zajednički razmatraju o obustavi odnosa sa FBI
Pored CAIR, AMT i AMP, i uključene su i druge organizacije, poput Američko-muslimanskog saveza (AMA), Islamskog obrazovnog centra okruga Orange (ICE), Islamskog udruženja Sjeverne Amerike (ICNA), Muslimanskog saveza Sjeverne Amerike (MANA), Muslimansko-američke fondacije Sloboda društvu (MAS-FF), Muslimanske studentske organizacije – Nacional (MSA-N), Muslimanskog ummeta Sjeverne Amerike (MUNA) i Ujedinjenih muslimana Amerike (UMA).
U svojoj izjavi, muslimanske grupe navele su nekoliko nedavnih provokativnih incidenata FBI-a.
Postoje brojni razlozi koji su nas primorali na preduzimanje ovog koraka, prvi od njih je maltretiranje muslimanskih učenjaka i uleme, izjavio je Sahi.
Mnogi su uhapšeni pod lažnim optužbama ili su deportovani li su ih ostavili po strani.
Dodao je da su FBI agenti i informatori koji su dolazili u džamije s namjerom špijuniranja vjernika također povećali nezadovoljstvo među muslimanima.
Oni provociraju mlade muslimane i primoravaju ih da rade nerazumne i glupe stvari, onda im sude i zatvore ih po 20-25 godina, izjavio je on.
Zadatak vlade je da ne provocira ljude.
Muslimanska zajednica u Kaliforniji je tokom prošlog mjeseca bila veoma ljuta nakon što je otkriveno da je FBI poslao osuđivanog kriminalca kao agenta provokatora u nekoliko džamija u državi.
Mediji su otkrili da su prošle godine FBI agenti nadgledali džamije u dva grada Kalifornije, Los Angelesu i San Diegu.
Za Baziana, predsjednika Kalifornijske muslimanske zajednice, ubacivanje infiltranata i informatora u džamije ostavlja jednu pretpostavku: Pretpostavka je da su krivi, izjavio je on. Gledaju na nas sa sumnjom.
Avad, izvršni direktor CAIR-a se slaže.
Slanje kriminalca u džamiju kako bi navodio na nasilje nije prihvatljivo, istakao je svou ljutnju Avad.
Stvarno to je podrivanje odnosa između muslimanske zajednice i vlade, odnosa kojeg smo izgradili tokom proteklih godina.
Prava, poštovanje
Muslimanske organizacije navele su brojna pitanja upućena FBI kako bi ostvarili što bolje odnose s njihovom zajednicom.
Oni žele da FBI preispita svoja stajališta o profiliranju i upotrebi informanata kao agent-provokatora.
Zahtijevamo daljnje objektivno vrjednovanje izvora informacija i analiza koje koriste kako bi formulisali odluke.
Od 11.septembra, muslimani, za koje se procjenjuje da ih ima od šest do sedam miliona, postali su osjetljivi na eroziju njihovih građanskih prava, a preovladava uvjerenje da Amerika cilja na njihovu vjeru.
Naim Baig, generalni sekretar ICNA, kaže da ukoliko FBI ima bilo kakav problem trebala bi da se obrati muslimanskim liderima i da radije radi s njima nego da koristi takve štetne i provokativne taktike.
Mi smo otvoreni za razgovor. Trebali su nam se obratiti, sjesti s nama i podijeliti svoje pritužbe, ukoliko ih imaju.
Kao i drugi Amerikanci, jednako samo zabrinuti za pitanje bezbjednosti.
Bazian, predsjednik AMP-a, izjavio je da muslimani žele ista ustavom zagarantovana prava svim Amerikancima.
Zahtijevamo da FBI i Odjel pravde sprovode Ustav i proglase organizacije i osobe nevinim dok se ne dokaže krivica.
Ljudi imaju pravo udruživanja i oni imaju pravo da se suprotstave politici vlade.
Mi želimo naša ustavna prava.
Izvor: IslamOnline.net
Prijevod I obrada: IslamBosna.ba