Kršenje prava muslimanki u Njemačkoj
Zakoni kojima je nastavnicama u Njemačkoj zabranjeno da nose hidžab diskriminiraju muslimanke koje se osjećaju na udaru zakona koji krše njihova osnovna prava, izjavila je jedna od vodećih grupa za ljudska prava u četvrtak.
Tvrdnja da ove restrikcije nisu diskriminacija ne stoje, naglasila je Haleh Chahrokh, istraživač odsjeka za Evropu i Centralnu Aziju pri organizaciji Human Rights Watch (HWR).
Također je rekla: Diskriminiraju kako na spolnoj tako i na vjerskoj osnovi i krše ljudska prava ovih žena.
Izvještaj HWR-a Diskriminacije u ime neutralnosti: Zabrana hidžaba za nastavnice i državne službenice u Njemačkoj se zasniva na opširnim istraživanjima sprovedenim u periodu od osam mjeseci.
Hidžab, jedan od obaveznih dijelova odjeće za svaku muslimanku, je bio predmet vrućih politčkih rasprava u Njemačkoj, u kojoj živi oko 3,5 miliona muslimana. Nekoliko saveznih njemačkih država su zabranile hidžab u svojim školama.
HRW je rekao da kada se zatraži komentar, državni zvaničnici opravdavaju ove restrikcije time da nastavnici moraju da osiguraju da škole ostaju neutralne po pitanju religije i ideologije. HRW je primjetio da su “zabrane zasnovane na stanovištu da samo nošenje mahrame rizikuje neutralnost… Medutim, nema dokaza da je ponašanje nastavnica kršilo tu obavezu.”
Na udaru…
HRW je rekao da se ovim zabranama u stvarnosti ciljaju muslimanke.
Nijedan od zakona ne cilja eksplicitno na mahramu, već parlamentarne debate i zvanični dokumenti koji prethode njihovom uvodu razjašnjavaju da je mahrama u fokusu.
Prema izvještaju, neki od zakona dozvoljavaju neke izuzetke za kršcanske i “zapadne” kulturne tradicije.
Chahrokh je rekla da je njihova studija pokazala da ovakvi zakoni posebno muslimanima ne daju mira.
“U stvarnosti,” kaže ona, “jedino su muslimanke koje nose mahramu pogođene njima.”
HRW je analizirao posljedice ovakvih zabrana na živote muslimanskih nastavnica, uključujući one koje su godinama bile zaposlene.
Restrikcije ostavljaju duboke tragove na živote ovih žena, rekla je njujorška grupa.
Pripravnice ne mogu da se zaposle u državnim školama nakon što uspješno završe svoje obrazovanje ukoliko ne prestanu nositi hidžabe. Ukoliko jedna nastavnica odbije skinuti svoj hidžab te nakon toga izgubi postupak na sudu, prijeti joj gubljenje statusa državne službenice i uklanjanje s mjesta nastavnice.
Ove mjere primoravaju žene da biraju između zaposlenja i ispoljavanja njihovih vjerovanja, time kršeci njihovo pravo na religiju i jednak tretman, rekao je HRW.
Također je primjećeno od strane HRW-a da su zabrane dovodile i do toga da neke žene odustanu od svojih karijera ili napuste Njemačku, gdje su provele cijeli svoj život.
Ljudi treba da budu ocjenjivani prema njihovom ponašanju, a ne prema pogledima koji se njima pripisuju zbog vjerskog simbola kojeg nose.
Izvor:minber.ba